building.lv skaitļos

Lietotāji online19
Aktīvie uzņēmumi1672
Nozares raksti32872
Tauku ķērāji un tauku atdalītāji – veselīgam biznesam un veselīgai pilsētvidei! : building.lv - par būvniecību Latvijā

Tauku ķērāji un tauku atdalītāji – veselīgam biznesam un veselīgai pilsētvidei!

Tauku ķērāji un tauku atdalītāji – veselīgam biznesam un veselīgai pilsētvidei!

Ik dienu kanalizācijas sistēmā nonāk milzīgs daudzums taukvielu, eļļu un cita veida ķīmisku un piesārņojošu vielu. Taukvielas rada vislielāko bīstamību, jo tās, uzkrājoties uz kanalizācijas cauruļvadu sieniņām, rada aizsērējumus, cauruļvadi kļūst šaurāki, kas būtiski apgrūtina notekūdeņu plūsmu un noved pie kanalizācijas sistēmas darbības traucējumiem. 

Attīrīt cauruļvadus no taukvielām ir ļoti sarežgīti, jo tās atdziestot sacietē līdz tik stingrai masai, ka tās atdalīt var tikai ar cirvju, lāpstu un tamlīdzīgu instrumentu palīdzību.

Autors: aco_tauku_keraji_2
Autors: aco_tauku_keraji_2

Novērst kanalizācijas cauruļu aizsērēšanos ir krienti vienkāršāk nekā cīnīties ar sekām, tāpēc, lai pasargātu cauruļvadus no aizdambēšanās un avārijas tīrīšanas nepieciešamības, ir paredzēti tauku ķērāji un tauku atdalītāji, kas atdala notekūdeņus no taukvielu daļiņām, neļaujot tām uzkrāties kanalizācijas tīklos. Vairāk par šo iekārtu lomu notekūdeņu attīrīšanā un to dažādājiem veidiem stāsta vadošā notekūdeņu apsaimniekošanas tehnoloģiju uzņēmuma "ACO Nordic" ēku risinājumu eksperts Nils Idžons.

Kur izmanto tauku ķērājus/ atdalītājus?
Autors: aco_tauku_keraji_3
Autors: aco_tauku_keraji_3

Tauku ķērāji un tauku atdalītāji ir neaizvietojamas iekārtas ikvienā pārtikas produktu ražošanas un pārstrādes uzņēmumā, ēdināšanas uzņemumā, viesnīcā, skolas, bērnudārza, slimnīcas virtuvē. Būtībā tie ir nepieciešami visur, kur ik dienu norit darbs ar pārtikas produktiem, kur pārtikas ražošanai un sagatavošanai izmanto cepeškrāsnis, grilu, plītis, kur regulāri tiek mazgāts liels trauku apjoms – visos uzņēmumos, ražotnēs un iestādēs, kur notekūdeņi satur lielu taukvielu koncentrāciju.

Tauku ķērāji un tauku atdalītāji darbojas kompleksi un viens otru papildina – tauku ķērāji pasargā ēku iekšējās kanalizācijas caurules, novēršot avārijas stāvokļu risku un uzņēmumu dīkstāvi kanalizācijas tīrīšanas laikā, savukārt tauku atdalītāji rūpējas par pilsētas kanalizācijas tīkliem, sekmējot to netraucētu darbību. Protams, ne visur būs nepieciešamas abas šīs iekārtas. Piemēram, nelielās virtuvēs, kur ir salīdzinoši mazs taukvielām piesātināto notekūdeņu daudzums, parasti pietiek ar tauku ķērāju vai tauku atdalītāju, savukārt lielākos ēdināšanas uzņēmumos, tirdzniecības centros un pārtikas ražotnēs ar lielu notekūdeņu apjomu gan vēlams izmantot abus risinājumus. Tomēr svarīgi piebilst – lai šādas iekārtas spētu pilnvērtīgi veikt savus uzdevumus, ļoti būtisks faktors ir to pareiza apkope, kas atkarīga gan no iekārtas veida, gan paredzamās notekūdeņu attīrīšanas slodzes. Kā novērojis Nils Idžons, tieši apkope ir tā, kur daudzi uzņēmumi bieži vien "grēko", tādējādi turpinot radīt apdraudējumu gan kanalizācijas tīkliem, gan apkārtējai videi.

Tauku ķērāju un atdalītāju veidi, īpašības un lietojums
Pastāv dažāda veida, lieluma, jaudas un no dažādiem materiāliem izgatavoti tauku ķerāji un atdalītāji, kas tiek piemeklēti individuāli, atkarībā no uzņēmuma darbības specifikas, ikdienā saražoto notekūdeņu, tai skaitā taukvielu, daudzuma, kā arī iekārtu apkopes un taukvielu utilizācijas iespējām.

Tauku ķērāji
Tauku ķērājus parasti uzstāda kritiskajos punktos – zem izlietnēm, caur kurām tiek aizskalots vairums taukvielu, pie trauku mazgājamām mašīnām, trapiem un tamlīdzīgi. Kombinācijā ar tauku atdalītāju tie īpaši nepieciešami, piemēram, lielos tirddzniecības centros, kur ir vairākas kafejnīcas un restorāni. Jo, kamēr notekūdeņi, kas satur taukvielas, nonāk līdz tauku atdalītājam (kas parasti atrodas pagrabstāvā vai gruntī ārpus ēkas), tie cauruļvados jau ir samērā atdzisuši, kas ir labvēlīgs faktors, lai taukvielas spētu nosēsties uz cauruļvadu sieniņām. Tāpēc, lai pasargātu tirdzniecības centra vai citas lielākas ēkas iekšējos inženiertīklus no aizsērēšanās, ir nepieciešams tauku ķērājs, kas jau sākotnēji palīdz atdalīt notekūdeņus no tauku daļiņām un palīdz tiem līdz tauku atdalītājam nonākt jau samērā tīrā veidā, kā rezultātā ir pasargāti gan ēkas, gan pilsētas kanalizācijas tīkli.

Pastāv divu veidu tauku ķērāji – ar manuālo tīrīšanas sistēmu, kad tauki tiek nosmelti manuāli, un automātiskie tauku ķērāji – taukvielas tiek savāktas atsevišķā traukā, kas pēc maiņas ir jāiztukšo, tā saturu izgāžot kādā lielākā tvertnē vai mucā, un pēc noteikta laika, kas katram uzņēmumam var būt individuāls, tas jāutilizē, izmantojot atkritumu savākšanas vai asenizācijas pakalpojumus.

Tauku atdalītāji
Autors: aco_tauku_keraji_4
Autors: aco_tauku_keraji_4

Mazās virtuvēs bieži vien izmanto mobilos, zem izlietnes liekamos tauku atdalītājus, kuru caurplūde ir neliela, parasti no 0,3 līdz 0,8 litriem sekundē, taču, kā skaidro Nils, tās ir pašas vienkāršākās tauku atdalīšanas iekārtas, kuras nav ražotas atbilstoši tauku atdalītāju normai LVS EN 1825 un tās nav ieteicams izmantot iestādēs ar intensīvu noslodzi. Parasti mobilās iekārtas ir vairāk paredzētas virtuves izbraukumos uz dažādiem pasākumiem, kur uz vietas tiek nodrošināta pasākuma viesu ēdināšana, kā arī tiek mazgāti trauki. Dienas beigās šādas iekārtas būtu nepieciešams tīrīt.

Diemžēl, kā liecina eksperta pieredze, Latvijā šādas iekārtas mēdz izmantot arī lielākās virtuvēs, restorānos, jo tās ir kompaktas un izdevīgas cenas ziņā. Lielākā problēma slēpjas tajā, ka maiņas beigās tās ne vienmēr tiek tīrītas, kā tas būtu nepieciešams – tiek gaidīts, kad iekārta būs pavisam piepildīta, tauki būs sacietējuši, un tikai tad tiek veikta iekārtas tīrīšana. Savukārt taukvielu utilizācija labākajā gadījumā tiek veikta, izmantojot oficiālās apsaimniekošanas firmas, kas taukvielas aizved uz speciālām attīrīšanas iekārtām, vai sliktākajā gadījumā, kas nav retums, nelegālā veidā – izgāžot taukus, piemēram, tuvākajā mežā vai tualetes podā, tādējādi radot apdraudējumu vai nu dabai vai ēkas/pilsētas kanalizācijas caurulēm. Lai gan otrajā gadījumā pašam uzņēmumam līdz centrālajiem kanalizācijas tīkliem cauruļvadi būs tīri, tālāk cauruļvadi dēļ izgāztajiem taukiem aizdambēsies, kā rezultātā veidosies papildu izmaksas par avārijas tīrīšanu un uzņēmuma dīkstāvi, jo telpas uz tīrīšanas laiku būs jāslēdz. Tieši tāpēc Nils Idžons neiesaka izmantot mobilās iekārtas tur, kur būtu iespēja lietot tauku atdalītājus, kuru apkopes princips ir citādāks un kuri ražoti un atbilst tauku atdalītāju normai LVS EN 1825!


Tāpat izšķir tauku atdalītājus ar caurplūdi, sākot no viena litra sekundē  (ražoti atbilstoši tauku atdalītāju normai LVS EN 1825). To klāsts un komplektācijas aprīkojums ir ļoti plašs, tāpēc to, kādu variantu izmantot, jāizlemj atkarībā no projekta.

Autors: aco_tauku_keraji_5
Autors: aco_tauku_keraji_5

Tauku atdalītāji pēc konstrukcijas ir pagrabstāvā novietojami, brīvi stāvoši ar vai bez sūkņu stacijām un gruntī ievietojamie, savukārt pēc tīrīšanas procesa izšķir pilnībā iztīrāmās vai daļēji iztīrāmās iekārtas. Mūsdienās Latvijas tirgū lielākoties izmanto pilnībā iztīrāmās iekārtas, kuru tīrīšanas laikā darbs virtuvē uz laiku ir jāapstādina, lai veiktu tauku atdalītāja pilnu iztukšošanu.

Autors: aco_tauku_keraji_6
Autors: aco_tauku_keraji_6

Savukārt daļēji iztīrāmo iekārtu darbu attīrīšanas procesā nav jāapstādina, jo tās var iztukšot procesa laikā (iztukšot var visas iekārtas daļas – gan taukvielu, gan nosēdumu daļu). Daļēji iztīrāmās iekārtas vairāk ir piemērotas lielākām ražotnēm, kas strādā 24 stundas diennaktī, jo ļauj neapstādināt ražošanas procesu iekārtas apkopes veikšanai. Tāpat daļēji iztīrāmie tauku atdalītāji ir ideāli piemēroti arī militārajiem objektiem, kur nav brīva apsaimniekošanas transporta piekļuve – šādiem tauku atdalītājiem komplektā klāt nāk speciālas mucas, kurās pārsūknē tauku un nosēdumu daļas saturu. Mucas var būt vairākas, līdz ar to iekārtas apkopi var veikt retāk – vienkārši aiztransportējot tās līdz teritorijas vārtiem, kur var piebraukt asenizācijas transports. Lai arī kāds no tauku atdalītāju variantiem tiktu izmantots, Nils Idžons iesaka atcerēties vienu būtisku lietu – viens ir nopirkt un uzstādīt šādu tauku atdalītāju, bet pavisam kas cits ir to lietot un pareizi apkopt, tāpēc iekārtas apkopes nianses jāizzina un jāizvērtē jau pirms tās iegādes, saprotot, vai būs iespēja nodrošināt korektu iekārtas tīrīšanu un taukvielu utilizāciju.

Autors: aco_tauku_keraji_7
Autors: aco_tauku_keraji_7

Viena nianse, ko pasūtītāji ne vienmēr ņem vērā, ir tā, ka tauku atdalītāju tīrīšana nav tas patīkamākais process (pareizas tīrīšanas soļi – tauku atdalītāja iztukšošana, iekārtas skalošana, atkārtota iztukšošana, uzpildīšana ar ūdeni, lai iekārta spētu nodrošināt taukvielu atdalīšanās procesu). Bāzes versijas iekārtām apkope notiek, atverot tauku atdalītāja vāku, lai veiktu tīrīšanas procesu, un tad jūtams ļoti intensīvs un nepatīkams taukvielu aromāts, kas pat uz pāris stundām spēj paralizēt darbību, kura notiek telpā kur atrodas iekārta, liekot to kārtīgi izvēdināt. Taču arī no nepatīkamā aromāta iespējams maksimāli izvairīties – ierīkojot tauku atdalītāju ar iztukšošanas caurulēm, kas no tauku atdalītāja tiek izvadīts uz vietu, kur iespējams piekļūt asenizācijas transportam, kas iekārtu iztukšo, pieslēdzoties pie šīs iztukšošanas caurules. Turklāt starpība starp bāzes tauku atdalītāju un versiju ar iztukšošanas caurulēm nav liela – vien pāris simti eiro.


Ir vēl divas versijas tauku atdalītājiem – ar pusautomātisko un automātisko skalošanu/uzpildīšanu. Šīs iekārtas apkopes procesa laikā nav jāatver. Vien reizi gadā, kad tiek veikts iekārtas tehniskā stāvokļa monitorings, ir ieteicams ielūkoties tauku atdalītājā. Tomēr šo iekārtu gadījumā izšķirošs var būt izmaksu faktors, jo šādas iekārtas ar skalošanas un uzpildīšanas aprīkojumu maksā līdz piecām reizēm vairāk nekā standarta bāzes versijas ar vai bez iztukšošanas caurulēm. Lai arī tās prasa krietni lielākus ieguldījumus, arī ieguvumu ir krietni vairāk, kas pilnībā attaisno augstās izmaksas par šāda veida iekārtām. Pusautomātiskās/automātiskās attīrīšanas iekārtas vairāk ir piemērotas objektiem ar ierobežotu piekļuvi, piemēram, valsts aizsardzības objektiem, kur nedrīkst ielaist apkopes transportu un apkopi jāveic no ārpuses, kā arī viesnīcām, kur apkopes ērtums ir diezgan būtisks.

Kas jāņem vērā, iegādājoties tauku ķērāju/atdalītāju?
Autors: aco_tauku_keraji_8
Autors: aco_tauku_keraji_8

Norma LVS EN 1825 – garantē, ka iekārta ir ražota un testēta saskaņā ar stingrām tauku atdalītāju prasībām, kā arī to, ka tā pilnvērtīgi spēs pildīt solītās funkcijas.

Caurplūde – jāizvērtē, ņemot vērā tauku atdalītāja paredzamo noslodzi, piemēram, cik iekārtas tiks pieslēgtas (trauku mazgājamā mašīna, trapi, izlietne), kādi reaģenti/ mazgāšanas līdzekļi tiks izmantoti, kāds ir ūdens blīvums, temperatūra utt. Tirdzniecības centriem eksperts iesaka izvēlēties iekārtu ar līdz pat divām reizēm lielāku caurplūdi rezervei. Izmaksu starpība ir minimāla, bet ieguvumi, ņemot vērā nākotnes attīstības plānus, –  ievērojami lielāki.

Ražotāja uzticamība – ir ļot daudz tauku atdalītāju/ ķērāju ražotāju, taču lielākie un atpazīstamākie, kam ir svarīga sava reputācija un kas ražo iekārtas atbilstoši normai, var garantēt, ka iekārta pildīs visas funkcijas, ko ražotājs sola, kā arī tām vienmēr būs nodrošinātas visas nepieciešamās deklarācijas brīvā piekļuvē. Savukārt ražotāji, kuru iekārtu izmaksas var būt pat uz pusi lētākas, iekārtas dokumentos nereti neuzrāda visu svarīgo tehnisko informāciju par iekārtu, arī deklarācijas mēdz nebūt tik vienkārši pieejamas, kas rada šaubas par to, vai iekārta tiešām atbilst normai un ir pienācīgi testēta.

Par ACO
Autors: aco_tauku_keraji_9
Autors: aco_tauku_keraji_9

ACO, kā viena no līderuzņēmumiem notekūdeņu apsaimniekošanas jomā, iekārtas tiek izmantotas un ir sevi pierādījušas gan visā Latvijā, gan Eiropas tirgū. Tas ir starptautiski atzīts uzņēmums, kas pazīstams ar tā nodrošināto risinājumu nevainojamo kvalitāti.

ACO piedāvā tauku atdalītājus un tauku ķērājus, sākot no mobilajām iekārtām un bāzes versiju tauku atdalītājiem, līdz pat iekārtām prasīgākiem klientiem – automātiskajām iekārtām, kas piemērotas viesnīcām, ražotnēm, tirdzniecības centriem un citiem lielākiem uzņēmumiem. Tie ir izgatavoti saskaņā ar standarta LVS EN 1825 prasībām, hidrauliski pārbaudīti un saņēmuši Galvenās būvniecības uzraudzības pārvaldes atļaujas, līdz ar to iekārtas plaši izmanto Latvijas lielākajos uzņēmumos. Turklāt ACO komanda ir atvērta un atklāta – uzņēmuma mājaslapā vienmēr brīvā piekļuvē ir pieejamas visu ACO iekārtu deklarācijas, kas ļauj gūt pārliecību par ražotāja uzticamību.

Autors: aco_tauku_keraji_10
Autors: aco_tauku_keraji_10

Lai parūpētos par to, lai ikviens uzņēmums saņemtu tam optimālāko risinājumu, ACO aicina droši sazināties ar uzņēmuma pieredzējušajiem speciālistiem, kas palīdzēs ar padomu vai risinājumu arī tad, ja iegādāta iekārta no cita ražotāja, kā arī gadījumos, kad ir šaubas par iekārtas drošumu un kvalitāti. ACO iesaka – izvēlieties iekārtas no drošiem un pārbaudītiem ražotājiem, kas spēj atbildēt uz visiem pasūtītāja jautājumiem un profesionāli konsultēt, lai izvairītos no liekām galvassāpēm nākotnē!

Autors: aco_tauku_keraji_11
Autors: aco_tauku_keraji_11

Plašāk par ACO tauku ķērājiem un atdalītājiem un to īpašībām uzzini www.aco.lv!

Autors: aco_logo_4
Autors: aco_logo_4

SIA "ACO Nordic"
Dzelzavas iela 120z, Rīga
+371 67 377 927
info@aco-nordic.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.