Revolūcija apkurē. Jaunākās paaudzes Panasonic AQUAREA gaiss-ūdens siltumsūkņi

Revolūcija apkurē. Jaunākās paaudzes Panasonic AQUAREA gaiss-ūdens siltumsūkņi

Izdevumi par apkuri aizņem ievērojamu daļu Latvijas mājsaimniecību budžetā. Tiem, kuri būvē māju vai vēlās nomainīt esošo apkure sistēmu, ir visai plašs izvēles loks. Daudzi kā ērtāko izvēlās gāzes apkuri. Populāra ir arī salīdzinoši lētā granulu apkure. Taču iespējams, ka tuvākajā laikā piedzīvosim pavisam jauna apkures veida popularitātes pieaugumu. Tie ir gaisa siltumsūkņi, kas siltumu ražo no apkārtējā āra gaisa.

Siltumsūkņu ēras sākums

Siltumsūkņi Latvijā pazīstami jau daudzus gadus. Sākuma periodā tie bija ģeotermālie sūkņi. Savulaik šķita, ka tie kardināli izmainīs apkures veidu mūsu platuma grādos. Zemes siltumsūkņi patiešām bija sava veida revolūcija, jo, lai sildītu māju un ūdeni, nav nepieciešams kurināmais, -sūknis izmanto zemes siltumu. Kaut ģeotermālie siltumsūkņi ir pierādījuši savu efektivitāti un ļauj iegūt salīdzinoši lētu siltumu, tomēr tie nav kļuvuši par masveida produktu. Tam ir vairāki iemesli. Viens no tiem - siltumsūkņa ierīkošana prasa ievērojamus finansiālos ieguldījumus, un sūknis sevi atpelna salīdzinoši ilgā laikā. Otrs iemesls, kādēļ privātmāju īpašnieki nedod priekšroku zemes siltumsūknim, ir tā ierīkošanas prasības. Ir jābūt pietiekami lielam zemes gabalam, kurā ierakt kontūru, vai, ja tāds ir, jārēķinās, ka cietīs zālājs un apstādījumi.

Gaisa siltumsūkņi

Ap gadsimtu miju ievērību guva cita veida siltumsūkņi, kas siltumu ražoja no apkārtējā gaisa. Viens no gaisa siltumsūkņu pionieriem bija Japānas uzņēmums Panasonic. Sūkņi guva plašu atzinību Skandināvijas valstīs, jo īpaši Norvēģijā. Līdz tam Norvēģijā izplatītākā bija elektroapkure, taču pēc elektrības ražošanas saimniecības privatizācijas elektrības cenas būtiski pieauga un norvēģi meklēja lētākus apkures veidus. Labs risinājums izrādījās tieši Panasonic gaiss-gaiss siltumsūkņi. Panasonic pat izlaida speciālu sēriju Ziemeļvalstīm - Panasonic NORDIC. Siltumsūkņa uzstādīšana ļāva samazināt apkures izdevumus līdz par 3 reizēm. Turklāt invertortipa siltumsūknis maksāja ievērojami lētāk, nekā ģeotermālais siltumsūknis un tā uzstādīšana bija salīdzinoši vienkārša. Sūknis ir kompakts un to iespējams novietot pat uz daudzdzīvokļu mājas balkona.

2010. gadā Panasonic sāka piedāvāt jauna tipa gaisa siltumsūkņus, kas darbojas pēc principa gaiss-ūdens. Ja gaiss-gaiss tipa siltumsūkņi telpas apkuri veic pievadot telpai siltu gaisu, tad jaunā tipa Panasonic AQUAREA sūkņi nodrošina karstā ūdens padevi radiatoros kā arī dušai/vannai. Šie sūkņi efektīvi darbojas arī pie āra temperatūras -20°C.
Kompānija "RIKON AC" pēdējos gados ir uzstādījusi jaunā tipa siltumsūkņus jau daudzās firmās un privātmājās Latvijā, un vairāku gadu garumā veikusi pētījumu par to efektivitāti. Uzņēmuma valdes loceklis, inženierzinātņu doktors Andrejs Sipkevičs stāsta, ka gaisa siltumsūkņi pēc to efektivitātes ir ļoti tuvu zemes siltumsūkņiem, bet laikā, kad āra temperatūra ir nelielos plusos, tie efektivitātē pat pārsniedz ģeotermālos sūkņus. Jāņem vērā, ka šāda gaisa temperatūra Latvijā rudeņos un pavasaros mēdz būt ilgstoši. Andrejs Sipkevičs atzīmē, ka Panasonic inženieriem lieliski izdevies atrisināt uzdevumu, kad siltumsūknim vienlīdz jāražo siltums gan tad, kad ārā valda lieli mīnusi, gan tad, kad temperatūra ir tuvu nullei.

 

Lai attēlu palielinātu, spied uz attēla vai šeit

Gaiss-ūdens siltumsūkņu priekšrocības

Patērētājam, kurš izšķiras par labu siltumsūknim, protams, interesē divi rādītāji: līdz cik grādu āra temperatūrai sūknis darbosies un nebūs jāieslēdz papildus apkures; un cik siltums izmaksās. Eksperimentāli ir konstatēts, ka siltumsūknis darbojas līdz pat -28°C grādu temperatūrai. Tas nozīmē, ka Latvijas gadījumā papildus apkure ziemā pat, iespējams, ne reizi nebūs jāieslēdz. Ģeotermālie siltumsūkņi efektīvi darbojas līdz apmēram -15°C.

Siltuma izmaksas, izmantojot dažādus apkures veidus, ir atspoguļotas sekojošajā tabulā. Tajā kā piemērs ņemtas reālas 200 m² lielas privātmājas ekspluatācijas izmaksas 2013./2014.g. sezonā un aplūkoti 7 apkures veidi. Kā redzams, šobrīd Latvijas apstākļos savā starpā konkurē trīs apkures veidi - granulu apkure, ģeotermālais siltumsūknis un Panasonic AQUAREA gaiss-ūdens siltumsūknis.

Lai attēlu palielinātu, spied uz attēla vai šeit

Kā tika minēts iepriekš, ģeotermālā siltumsūkņa mīnuss ir tā cena un ierīkošanas nosacījumi. Savukārt izvēloties granulu apkuri, jārēķinās ar katla regulāru tīrīšanu un daudzu simtu kilogramu kurināmā pārvietošanu no to uzglabāšanas vietas līdz katlam. Turklāt jāņem vērā, ka granulu apkures gadījumā nav ierēķināta siltā ūdens sagatavošana vasaras periodā, kas visbiežāk notiek ar elektriskā boilera palīdzību, un tie ir vēl papildus izdevumi.

Andrejs Sipkevičs min virkni piemēru, kur Latvijā uzstādīti Panasonic siltumsūkņi, un visur iegūti pārsteidzoši labi rezultāti. "Piemēram, 2013. gadā Līvbērzē 110m² privātmājā tika uzstādīts Panasonic AQUAREA, kas nodrošina gada laikā apkuri un karstā ūdens sagatavošanu vidēji par 38 eiro mēnesī. Mums jau ir gana liela pieredze un mēs esam ieguvuši ļoti labus rezultātus, tādēļ varam ne tikai apgalvot bet arī pierādīt, ka Panasonic AQUAREA gaiss-ūdens siltumsūkņi ir viens no efektīvākajiem, ja ne pats efektīvākais siltumapgādes risinājumiem Latvijas apstākļos."

 www.gaiss-udens.lv; www.siltumpumpis.lv; www.kondicionieris.lv

 

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.