building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi1688
Nozares raksti32877
Katra koka vērtība jeb koksnes daudzveidīgais lietojums : building.lv - par būvniecību Latvijā

Katra koka vērtība jeb koksnes daudzveidīgais lietojums

Katra koka vērtība jeb koksnes daudzveidīgais lietojums

Koksnes daudzveidīgais izmantojums būvniecībā, apkurē un rūpniecībā nozīmē, ka praktiski izmantojams ir jebkuras koka sugas, kvalitātes un diametra apaļkoks. Ja apaļkoki savas kvalitātes un koksnes īpašību dēļ neder ēku, konstrukciju un mēbeļu ražošanā, tad tie var noderēt finiera, celulozes, malkas, šķeldas, granulu vai brikešu izgatavošanā. Tomēr ir jāņem vērā arī tas, ka koksnes vērtība mainīsies līdz ar ražošanai nepieciešamajiem kvalitātes standartiem un pieprasījumu.

Kas ietekmē koksnes izmantošanas iespējas?

Lai koksnes pārstrādes produkti būtu kvalitatīvi un atbilstoši paredzētajai funkcija, koksnes šķiedru fizikālajām un mehāniskajām īpašībām ir jāatbilst noteiktiem uzbūves parametriem. Šķiedru īpašības ietekmē gan koka suga un vecums, gan koka augšanas apstākļi. Ja priedes, egles, ozola, oša un bērza izturīgā koksne ir plaši izmantojama būvniecībā, mēbeļu un celulozes ražošanā, tad baltalkšņi un melnalkšņi noder finiera un malkas ražošanā. Savukārt mīkstā apses papīrmalka – celulozes ražošanai.

Kas ir malkas apaļkoki?

Malka tiek gatavota no dažādu sugu mazvērtīgākās apaļkoksnes, kas neatbilst savu izmēru vai kvalitātes dēļ. Tā var būt gan zaraina, gan līka, jo daudz svarīgāks ir koksnes šķērsgriezums. 

Malkas un granulu ražošanai iepirkto apaļkoku diametrs to tievākajā daļā visbiežāk ir piecus līdz sešus centimetrus liels, bet šķeldai – nepārsniedz divus līdz trīs centimetrus. Turklāt šķeldai var izmantot arī tādas cirsmas atliekas kā koku galotnes un zarus.

Kādas ir malkas un papīrmalkas atšķirības?

Malkai un papīrmalkai paredzēto kokmateriālu atšķirības var būt ļoti nelielas. Arī papīrmalkai koksnes kvalitātes prasības ir zemākas, un tai var tikt izmantota zaraina, līka un tieva zaru vai galotņu koksne. 

Taču lapu koku un skuju koku papīrmalka tiek atlasīta arī no trupējošas vai saplaisājušas koksnes. Turklāt atšķiras abu kokšņu veidu iepirkuma cenas un skaitīšanas principi. Ja malkas apaļkoki tiek skaitīti ar visu mizu, tad egles papīrmalka, alkšņa papīrmalka, apses papīrmalka un bērza papīrmalka – bez mizas. 

Mežizstrādes un kokrūpniecības uzņēmums “BONO” visā Latvijā iepērk visa veida kokmateriālus, tostarp ozola, priedes un egles zāģbaļķus, bērza vai alkšņa papīrmalku, brāķus un lapu vai skuju koku taru. 

Ja jums interesē apaļkoka tirdzniecība, tad tieši “BONO” būs jūsu labākais sabiedrotais! Ienāciet www.bonotimber.com un uzziniet vairāk par sadarbības iespējām!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.