building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi216
Nozares raksti32358
Kā krāsot plastmasu? : building.lv - par būvniecību Latvijā

Kā krāsot plastmasu?

Kā krāsot plastmasu?

Kad plastmasas virsmas vai priekšmeti ir izbalējuši, nodiluši, novecojuši vai vienkārši šķiet nepievilcīgi, vien ņemot talkā krāsu, tiem ir iespējams dot otro elpu. Tomēr, pirms iegādāties veikalā krāsu un sākt krāsošanas procesu, ir nepieciešams veikt sagatavošanās darbus. Kas būtu jāņem vērā, krāsojot plastmasu?

Plastmasu jau sen uzskata par diezgan nepateicīgu materiālu krāsošanai: krāsa mēdz nopilēt, sakristies un izsmērēties, savukārt pēc žāvēšanas tā var ātri nolobīties. Mūsdienās krāsu ražotāji ir izstrādājuši īpašas aerosola krāsas, kas uz plastmasas klājas vienmērīgāk, labāk ķeras pie virsmas un ir izturīgākas.

Virsmas tīrīšana

Vispirms piepilda spaini vai bļodu ar siltu ūdeni un pievieno tam nedaudz mazgāšanas līdzekļa. Notīra plastmasu ar lupatiņu vai sūkli. Pelējuma noņemšanai no lielākiem priekšmetiem, piemēram, terases krēsliem, āra galdiem un plastikāta žogiem, būs nepieciešama vairāk nekā viena mazgāšanas reize, turklāt var būt nepieciešams izmantot arī speciālus līdzekļus pelējuma noņemšanai. Rūpīgi noskalo plastmasas priekšmeta virsmu ar vēsu, tīru ūdeni, lai uz tā nepaliktu mazgājamā līdzekļa putas.

Slīpēšana

Nick Dallimore/flickr.com

Krāsa jebkurā gadījumā daudz labāk turēsies pie nedaudz raupjas, matētas virsmas nekā pie gludas un glancētas – tas pats attiecas arī uz plastmasu. Tā kā lielākā daļa plastmasas izstrādājumu ir ar gludu virsmu, slīpēšana ir būtisks solis. Viegli noslīpē visas virsmas ar smalkāka grauda (180 līdz 220 grauds) smilšpapīru. Tā kā plastmasa būtībā ir mīksta, slīpēšanu ieteicams veikt ar rokām, ne slīpmašīnu. Tomēr, ja ir jāslīpē lielāki laukumi, var izmantot orbitālo slīpmašīnu ar nelieliem apgriezieniem. Jāņem vērā, ka spēcīga slīpēšana būtībā ir berze, kuras rezultātā plastmasa var stipri uzkarst un sākt kust.

Tīrīšana minerālspirtu

Pēdējais tīrīšanas etaps ir jāveic, izmantojot minerālspirtu vai izopropilspirtu, jo tādējādi tiks noņemti smalkie plastmasas putekļi, kas radušies slīpēšanas laikā. Novieto plastmasas izstrādājumu labi vēdināmā vietā, piemēram, zem nojumes, vai sausā laikā ārā. Iemērc tīru lupatiņu spirtā un slauka plastmasas virsmu tik reižu, cik nepieciešams, līdz lupatiņa ir tīra un bez putekļiem.

Pirmā krāsas kārta

caasistrebor/flickr.com

Krāsas pirmās kārtas uzklāšanai izmanto izsmidzināmo krāsu. Jāņem vērā, ka plastmasa atšķiras no tādiem materiāliem kā koks, papīrs vai kartons, proti, tā nav poraina un slikti absorbē krāsu. Ja iespējams, novieto krāsojamo plastmasas objektu uz līdzenas virsmas horizontālā stāvoklī. Rūpīgi sakrata krāsas baloniņu un nedaudz izsmidzina to gaisā, pēc tam pārbauda krāsu uz kāda cita priekšmeta, izvērtējot, cik efektīvi krāsa izsmidzinās. Ja viss ir kārtībā, turot krāsas flakonu 20 līdz 30 centimetru attālumā, klāj uz plastmasas pirmo kārtu; nevajag censties virsmu noklāt pilnībā, lai neveidotos pilieni.

Uzklāj nākamos krāsas slāņus

michael lee and claudia finerty/flickr.com

Ļauj plastmasai žūt vismaz divas stundas siltā, sausā vidē (ņem vērā ražotāja norādītos ieteikumus). Viegli pieskaroties krāsai, kas nožuvusi, vajadzētu būt cietai un sausai, nevis lipīgai. Ja tomēr ir radušies krāsas sabiezējumi vai pilieni, var tos noslīpēt, tomēr, lai to varētu darīt, krāsai jābūt sausai un pilnībā sacietējušai – pretējā gadījumā tā var izsmērēties.

Klāj uz plastmasas otro kārtu. Tāpat kā iepriekš, jāizvairās klāt pārāk biezu krāsas slāni. Tur krāsas flakoniņu ieslīpi un viegli apsmidzina virsmu apmēram no 30 centimetru attāluma. Pēc tam, kad plastmasas priekšmets ir žuvis vismaz dažas stundas (vai ražotāja norādīto laiku), virsmai klāj pēdējo krāsas kārtu.

Dalies ar šo rakstu