building.lv skaitļos

Lietotāji online6
Aktīvie uzņēmumi216
Nozares raksti32358
Iedzīvotāji aicināti aptaujā paust viedokli par ieceri samazināt ciršanas apjomus Rīgai piederošajos mežos : building.lv - par būvniecību Latvijā

Iedzīvotāji aicināti aptaujā paust viedokli par ieceri samazināt ciršanas apjomus Rīgai piederošajos mežos

Iedzīvotāji aicināti aptaujā paust viedokli par ieceri samazināt ciršanas apjomus Rīgai piederošajos mežos

Rīgas pašvaldība sākusi izvērtēt ieceri mazināt kailciršu platības galvaspilsētas tuvumā, nodrošinot vairāk vietas atpūtai un padarot mežu apsaimniekošanu ilgtspējīgāku. Ņemot vērā, ka tas samazinās pašvaldības uzņēmuma “Rīgas meži” ienākumus, iedzīvotāji aicināti līdz 23. septembrim paust viedokli portālā riga.lv izvietotajā aptaujā.

“Plašie meži ap Rīgu pēdējos 20 gados arvien vairāk izroboti ar kailcirtēm, apdraudot retas dabas vērtības un atpūtas iespējas. Pašvaldībai piederošam uzņēmumam pirmajā vietā būtu jāliek sabiedrības intereses un ilgtspēja. Tādēļ piedāvājam būtiski samazināt mežu izciršanu, lai tajos nepazustu sēņošanas, pastaigu un cita veida atpūtas iespējas. Manuprāt, meži ap Rīgu, kuru tuvumā dzīvo teju miljons cilvēku, jāapsaimnieko citādi nekā nomaļi meži bez aizsargājamām dabas vērtībām,” uzsver Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Edmunds Cepurītis.

Aptauja pieejama šeit: https://www.riga.lv/lv/form/mezu-apsaimniekosana

SIA “Rīgas meži” veic mežsaimniecisko darbību atbilstoši šobrīd spēkā esošiem meža apsaimniekošanas plāniem, kas izstrādāti desmit gadu periodam -  no 2017. gada līdz 2026. gadam. Meža apsaimniekošanas plāni cita starpā ietver ciršanas apjomu aprēķinu pa cirsmu veidiem un šo apjomu telpisko izvietojumu katram gadam ar plānoto cirsmu sarakstu.

Ņemot vērā to, ka valstī ir veikta dabas vērtību inventarizācija un tās rezultātā identificētās šo vērtību teritorijas konstatētas arī “Rīgas mežu” pārvaldītajās teritorijās, kā arī ņemot vērā arvien pieaugošo pieprasījumu pēc kvalitatīvām rekreācijas teritorijām Rīgā un tās apkārtnē, uzņēmums ir veicis sākotnēju  izvērtējumu par šo vērtību koncentrāciju un izveidojis zonējumu ar izdalītām teritorijām ar augstu dabas un rekreācijas vērtību koncentrāciju.

SIA “Rīgas meži” ieskatā izstrādātais zonējums būtu iestrādājams šobrīd spēkā esošajos meža apsaimniekošanas plānos un tas nodrošinātu, ka teritorijās ar augstām dabas un rekreācijas vērtībām meža apsaimniekošana tiek veikta tādā veidā, kas ne tikai saglabā, bet arī uzlabo šo vērtību saglabāšanos, nezaudējot meža normālai attīstībai, CO2 piesaistei un atjaunošanai nepieciešamo potenciālu.

Pilnībā  atsakoties no mežizstrādes saudzējamās teritorijās un daļēji samazinot koksnes ieguvi teritorijās, kurās tas veicams ar ierobežojumiem,  tiks samazināts koksnes ieguves apjoms. Tai skaitā, 2022. gadā tiek paredzēts koksnes ieguves apjoma samazinājums par 35 000 m3, kas ir 20 % no aktuālajā redakcijā paredzētā kopējā apjoma, bet 2023. gadā tiek paredzēts koksnes ieguves apjoma samazinājums par 46 000 m3, kas ir 27 % apmērā no aktuālajā redakcijā paredzētā apjoma.

Tas attiecīgi veido prognozi par uzņēmuma “Rīgas meži” ieņēmumu samazinājumu 2022.gadā - 2,1 miljonu eiro, bet 2023. gadā – 2,76 miljonus eiro. Jāņem vērā, ka veidosies arī ietaupījumi izdevumu sadaļā.

Plānots, ka iecerētās izmaiņas 14. septembrī tiks skatītas Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas sēdē.

Dalies ar šo rakstu