Caurules ievilkšana esošajā caurulē ar vecās caurules sagraušanu (statiskā cauruļu sagraušanas metode)

Caurules ievilkšana esošajā caurulē ar vecās caurules sagraušanu (statiskā cauruļu sagraušanas metode)

Centralizētai ūdensapgādei un kanalizācijai Rīgā, kā arī daudz citur Latvijā ir jau gadsimtu ilga vēsture, un daži maģistrālie vadi kalpo jau ilgāk nekā 100 gadus. Protams, laika gaitā tie gan aizaug ar nosēdumiem, gan nolietojas cauruļvadu materiāls, līdz ar to sanāk arvien biežāk šos vadus remontēt. Acīmredzamākais risinājums ir mainīt vecos vadus, bet diezgan bieži tie iet zem ielām ar intensīvo satiksmi.

Jau vairākus gadus SIA "Norma-S" palīdz šo vadu apsaimniekotājiem veikt veco vadu nomaiņu ar unikālo tehnoloģiju – caurules ievilkšanu esošajā caurulē ar vecās caurules sagraušanu jeb statisko cauruļu sagraušanas metodi.

Statiskā cauruļu sagraušanas metode ļauj veikt cauruļvadu nomaiņu ar beztranšejas metodi, nesamazinot caurules diametru. Metode ir izmantojama arī īpaši nestabilajos grunts apstākļos un esošo ēku un komunikāciju tuvumā.

Nomainot caurules ar statisko sagraušanas metodi, sagraušanas stienis tiek bīdīts no darba bedres (šahtas), kur uzstādīta iekārta, caur veco cauruli līdz caurules padošanas bedrei. Caurules padošanas bedrē pie stieņa pievieno griešanas galvu un jauno cauruli. Velkot atpakaļ stieni, griešanas galva sagriež veco cauruli, caurules fragmenti tiek izgrūsti apkārtējā gruntī, un vienlaicīgi tiek ievilkta jaunā caurule ar nepieciešamo diametru.


Vairākas šīs metodes priekšrocības uz izbūvēto objektu piemēra
Pirmais objekts Latvijā, kur SIA "Norma-S" izmantoja šo tehnoloģiju, bija ūdensvada rekonstrukcija Jelgavā no ūdensgūtnes Tetelē līdz pilsētas ūdensapgādes tīklam. No 20,5 km maģistrāliem vadiem daļa bija praktiski nepieejama atklātai rakšanai vai nu tādēļ, ka nebija iespējas organizēt apbraucamos ceļus pilsētas ielām, vai arī vadi atradās pļavās, kur būtu jābūvē piebraucamie ceļi, lai vadam varētu tikt klāt celtniecības tehnika. Tāpēc esošajos dzelzsbetona un tērauda vados tika ievilkta jauna DN560 PE caurule 3,7 km garumā, nesamazinot vada iekšējo diametru. Ņemot vērā papildus izmaksas, kas rastos pagaidu ceļu būvniecības dēļ, ja ūdensvads tiktu pārbūvēts ar atklāto rakšanu, sasniegta ievērojama ekonomija.


"Jelgavas ūdens" ir augsti novērtējis šis tehnoloģijas priekšrocības, un vēlāk tā tika izmantota arī citos objektos Jelgavā. Piemēram, nesen tika pabeigta kanalizācijas spiedvada rekonstrukcija 3,5 km garumā. Daļa no šī spiedvada gāja pa īpaši aizsargājamo dabas teritoriju "Natura 2000", tāpēc īpaši svarīga beztranšejas tehnoloģijas priekšrocība bija tas, ka tā ļāva nodrošināt pēc iespējas mazāku kaitējumu dabai. 


Rīgā ar šo tehnoloģiju ir renovēti vairāki maģistrālie ūdensvadi Katlakalna ielā, Daugavgrīvas šosejā, Viestura prospektā, kur jaunas PE caurules ievilktas esošajos tērauda un dzelzsbetona vados. Kad tika veikta Krasta ielas rekonstrukcija, bija iespēja pārliecināties par vēl vienu šīs metodes priekšrocību — darbu veikšanas ātrumu. Divu mēnešu laikā esošajā vadā ievilkta jauna DN450 caurule vairāk nekā 2 km posmā. Acīmredzot tik ātrs izbūves temps bija pārsteigums ceļu būvniekiem, jo, lai gan SIA "Norma-S" darbus pabeidza vēl vasarā, ielas atjaunošana sākās tikai nākama gada pavasarī.


Vēl viens objekts, kurš labi demonstrē uzreiz vairākas metodes priekšrocības, ir 2019. gada vasarā veikta ūdensvada atjaunošana Mežaparkā. Pirmkārt, tā veikta ļoti īsā laikā posmā: uzsākt darbus varēja tikai pēc Līgo svētkiem, bet pilnībā jāpabeidz līdz 1. septembrim, ne tikai ievelkot vairāk nekā 1 km ūdensvadu, bet arī pārbūvējot kanalizāciju un atjaunojot ceļu segumu būvbedru vietās. Otrkārt, tika būtiski palielināts esoša vada diametrs: jauna OD315 mm caurule ievilktā esošajā DN150 mm caurulē, lai nodrošinātu ar pietiekamu ūdens daudzumu rekonstruēto Mežaparka lielo estrādi. Treškārt, bija jānodrošina pēc iespējas mazāk traucējumi gājējiem populārajā pilsētnieku atpūtas vietā.


Kopumā ar šo tehnoloģiju SIA "Norma-S" pārbūvējusi jau vairāk nekā 30 km vadu. Bez jau pieminētiem, tie ir tehniskā ūdensvada rekonstrukcija TEC-2 vajadzībām ļoti purvainajā vietā, kur ar parasto atklātas rakšanas tehniku nemaz nebūtu iespējam tikt klāt, spiedvada rekonstrukcija Vārnukrogā 8,1 km garumā, vecā ķeta ūdensvada rekonstrukcija, ievelkot jaunas ķeta caurules maģistrālajā ūdensvada Marijas ielā vietā ar ļoti intensīvu ceļa satiksmi un daudzi citi. 


Šiem darbiem SIA "Norma-S" izmanto divas iekārtas: Pipeburster T175 ar vilcējspēku 175 tn un vēlāk iegādāto Pipeburster T247 ar vilcējspēku 247 tn. Pašlaik maksimālais ar šo tehnoloģiju izbūvētais ievelkamas caurules diametrs ir 800 mm, maksimālais posma garums ir 250 m, bet spēcīgākā iekārta ļauj ievilkt arī lielāka diametra caurules līdz 1200 mm. Esošā vada jebkuram materiālam tiek piemeklēta attiecīgās konstrukcijas griešanas galva, bet jaunam vadam visbiežāk izmanto vai nu PE caurules ar PP aizsargpārklājumu, vai nu ķeta caurules ar enkursavienojumiem. Salīdzinājuma ar ielāpu uzlikšanu vai oderējumu šī tehnoloģija ļauj nodrošināt ievērojami ilgāku jauna vada kalpošanu.


SIA "Norma-S"
www.normas.lv
Adrese: Rīga, Austuves iela 7
Tālr. +371 67187591
E-pasts: normas@inbox.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri