building.lv skaitļos

Lietotāji online10
Aktīvie uzņēmumi1688
Nozares raksti32877
5 jautājumi, ko izvērtēt pirms dzīvokļa iegādes jaunajā projektā : building.lv - par būvniecību Latvijā

5 jautājumi, ko izvērtēt pirms dzīvokļa iegādes jaunajā projektā

5 jautājumi, ko izvērtēt pirms dzīvokļa iegādes jaunajā projektā

Lielai daļai cilvēku sava īpašuma iegāde ir izvirzīts kā viens no nozīmīgākajiem dzīves mērķiem. Kā viens no spēcīgākajiem argumentiem par labu sava mājokļa iegādē ir fakts, ka īrēts nav savs, līdz ar to investīcijas, kas varētu tikt ieguldītas savā vai ģimenes nākotnē, tiek kādam citam. Lai palīdzētu atvieglot atbildīgo lēmumu par droša mājokļa iegādi, “Merks mājas” Pārdošanas daļas vadītājs Grigorijs Baratašvili dalās ar 5 soļu ceļvedi, kam pievērst uzmanību, kā arī no kā izvairīties, apsverot dzīvokļa iegādi jaunajā projektā.

1. Vai atrašanās vieta atbilst tavam dzīvesstilam un ikdienas vajadzībām?

Ne velti visā pasaulē kā būtiskākais dzīvesvietas izvēles faktors tiek izcelts tā atrašanās vieta. Meklējot īsto mājokli, kādā brīdī var piezagties doma, ka atrašanās vieta nav tik būtiska, jo viss ir sasniedzams ar automobili, tomēr ir vērts izsvērt savus ikdienas paradumus – vai tiešām mājoklis atrodas gana ērtā vietā, lai nebūtu jāatsakās no paradumiem, kas tev ikdienā ir būtiski. Šobrīd labā prakse paredz, ka daudzdzīvokļu nami tiek būvēti vietās, kur sabiedriskais transports ir ne vairāk kā 10 līdz 15 minūšu gājiena attālumā, lai uz darbu, izklaides vietām, sporta nodarbībām un citām sadzīvē nepieciešamām vietām ērti var nokļūt neatkarīgi no automobiļa pieejamības.

2. Vai ēka tev piedāvā ko vairāk par dzīvokli?

Pandēmijas gadi pierādīja, ka liela daļa darbu var tikt ērti veikti arī no mājām, kā rezultātā arvien vairāk cilvēku izvēlas noteiktu skaitu dienu nedēļā strādāt attālināti, lai ietaupītu laiku ceļā uz darbu un gluži vienkārši varētu pavadīt vairāk kvalitatīva laika ar ģimeni. Šī iemesla dēļ ir svarīgi, lai vide, kuru izvēlēsies par ilgtermiņa dzīvesvietu, tev spēj nodrošināt ne tikai dzīvokli, bet arī darbam un atpūtai nepieciešamo. Pirms dzīvesvietas iegādes pārliecinies, vai tās tuvumā ir bērnu rotaļu laukums, vai ir mantu glabātuve, vai ir vieta, kur strādāt vēl bez dzīvoklī iekārtotās darba vietas. Šobrīd būvnieki jo īpaši piedomā pie risinājumiem, kā atvieglot un uzlabot iedzīvotāju ikdienu, piemēram, 1. stāva vestibilā ierīkojot plašu atpūtas telpu, kas ir brīvi pieejama gan atpūtas mirkļiem, gan arī darbam. Retāk, tomēr atsevišķos gadījumos daudzdzīvokļu namos tiek ierīkotas pat āra terases, kur ģimenes vai draugu kompānijā pavadīt nesteidzīgus vakarus vai brīvdienas. Mājas videi būtu jābūt tādai, kur patīkami ir uzturēties ne vien savā dzīvoklī, bet visā ēkas apkaimē.

3. Vai zeme ir īpašumā?

Ja esi mājokļa meklējumos, visticamāk, būsi redzējis dzīvokļa sludinājumus, kur norādīts, ka zeme nav īpašumā, tā ir atsevišķi jānomā. Lai arī jaunajos projektos šāda iespējamība ir ļoti reti sastopama, esi vērīgs un uzmanīgs, neuztver zemes īpašumtiesības kā pašsaprotamas. Vislabāk, ja dzīvokļa pirkšanas līguma izskatīšanā vari piesaistīt arī juristu, kurš izskatīs un pārliecināsies, vai līguma nosacījumos nav kādi “zemūdens akmeņi”.

4. Ko tu zini par būvnieku un ko par viņu liecina attīstītie projekti?

Vizuāli pievilcīgus namus uzbūvēt var ātri, tomēr vēl svarīgāk par izskatu ir pārliecība, ka tas būs arī ilgmūžīgs un drošs. Viens no veidiem, kā pārliecināties par nama kvalitāti, ir painteresēties par būvnieka reputāciju. Ir vērts noskaidrot, cik ilga ir būvnieka pieredze nozarē, bet vēl labāk – izbraukt apgaitā pa projektiem, kurus būvējis tevis noskatītais attīstītājs. Rūpīgi izpēti šo ēku fasādi, ja tā 3 līdz 5 gadu laikā izskatās nobružāta, nolupusi vai kā citādi Latvijas ierasto laikapstākļu ietekmēta, visticamāk, ir izmantoti nekvalitatīvi materiāli, un arī tevis noskatītais projekts pēc neilga laika izskatīsies līdzīgi. Ja citos attīstītāja piedāvātajos projektos dzīvokli ir iegādājies tev kāds pazīstams cilvēks, nepakautrējies izprašņāt par dažādām tehniskām detaļām, piemēram, par ēkas siltumu, izmaksām, apsaimniekotāja darba kvalitāti un citiem sadzīviskiem jautājumiem, kas būtiski ietekmēs arī tavu dzīves kvalitāti. Vēl labāk, ja vari doties ciemos un pats aplūkot dzīvokļa kvalitāti, tostarp novērtēt izmantotos apdares materiālus. Pievērs uzmanību sienām, grīdām, vai nav manāmas kādas plaisas, vai tās nav “uzpūtušās”.

5. Kāda ir dzīvokļa vērtības nākotnes perspektīva?

Lai arī pērkot dzīvokli sev vai ģimenei, pirmā doma, visticamāk, nebūs par to, kad un kā to pārdot, ir tomēr vērts izsvērt, vai izvēlētais dzīvoklis potenciāli ir arī labs investīciju objekts. Šī iemesla dēļ rūpīgi jāizskata tuvējās apkārtnes būvniecības plāni – vai tuvākajos gados tuvumā nav plānots celt ēkas, kas varētu aizēnot tavu dzīvokli, vai kā citādi mazināt tā vērtību. Pievērs uzmanību arī lietām, kas var gluži pretēji – celt īpašuma vērtību, piemēram, ja apkārtnē ir pieejama un pārdomāta infrastruktūra, ir zaļā zona (parki, bērnu laukumiņi, atpūtas un piknika vietas), kā arī, ja plānots vēl vairāk un labāk attīstīt tuvāko apkaimi, piemēram, izbūvējot velo celiņus un uzstādot elektroauto uzlādes stacijas. Apsverot dzīvokļa nākotnes vērtību, tu kļūsi par ieguvēju un potenciāli arī veiksmīgu investoru nākotnē.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.