UZ SĀKUMU :: DISKUSIJAS :: SLUDINĀJUMI :: UZDOD JAUTĀJUMU

Ārdarbi :  Building.Lv Forums

Iet uz lapu: Iepriekšējā12
Pašreizējā: 2 no 2
Re: Kāds koks dēļu fasādei?
Autors: Dindirin ()
Datums: 28/10/2016 11:37

Paldies par viedokļiem, kungi. Egle, tātad.

Lai nenovērstu uzmanību no galvenā jautājuma, biju minējis trīnīti. Kā jau Rx uzminēja, man ir sava dziļā doma. Apšuvums ar iekšējām noseglīstēm (board on batten). Sākotnēji tādēļ, lai varētu iztikt bez šķērslatojuma, jo pārkare gaužām maza. Pārkari palielināju, tomēr vertikālais apšuvums tādēļ, ka vairāk atbilst vietas vēsturei, bez tam fasāde nav gluži taisna.

Kas attiecas uz teorētisko disputu: Vertikālā apšuvuma pluss ir tāds, ka ūdens notek pa šķiedru un neaizķeras gropes stūrī.
Vēsturiski, manuprāt, nav dizaina, bet gan naudas un tehnisko iespēju jautājums. Horizontālam ir jātaisa gropes un spundes, tādēļ to vispirms sāka lietot pilsētās. Zvejnieks neko tādu nevarēja atļauties, viņš ar vertikāliem aizšuva zelmini, lai vējš nepūš nokrišņus bēniņos, savukārt baļķu sienas neapšuva ne ar ko.
Nav labāku vai sliktāku, ir piemērotāks konkrētai vietai, dizaina koncepcijai.

Re: Kāds koks dēļu fasādei?
Autors: Rx ()
Datums: 28/10/2016 11:54

Un teiktais: ...Papildinot par vertikālo apšuvumu:
- visiem dēļiem kodolkoksne jāliek uz āru, " nav gluži viennozīmīgi vienīgais veids: Ir arī šāda pieeja:

Re: Kāds koks dēļu fasādei?
Autors: Zodčijs ()
Datums: 28/10/2016 15:49

1) Par zaru izkrišanu - jau pasen nācās dzirdēt citu viedokli - cilvēks ar pilnu pārliecību apgalvoja, ka tā esot egļu dēļiem!

Pārspriežot šo viedokli ar cilvēkiem, kas daudzu gadu gaitā ir darbojušies ar dažādiem zāģmateriāliem (un vairāk nekā es) - secinājām, ka visticamākais iemesls tādam priekšstatam ir tamdēļ, ka konkrētais materiāls žūstot atradies pārāk saulainā vai siltā vietā - žuvis pārāk stauji un zari sarāvušies - tāpēc tie krīt ārā. Varbūt arī zāģēts nevis ziemas vidū bet tuvāk sulu mēnesim.

2) Ja tā, tad drīzāk tā varētu notikt ar priedi - zari tai retāki un lielāki. Man krautnē dabīgi žuvuši dažādi pārsvarā priedes materiāli - ir plati 30mm vienreiz izlaisti dēļi no koka stumbra apakšas ar lieliem 5-7cm diametra zariem - un nekas neliecina, ka tie taisītos izkrist. Kāds retais - acīmredzot kur dēļa gals saulē bijis.

3) Tēvs kādreiz stāstīja, ka egles dēļi - to dekoratīvā izskata dēļ (zari nelieli un vienmērīgi izkliedēti pa dēļa plakni) Ulmaņlaikos izmantoti žurnālgaldiņu utm. virsmu izgatavošanai.
Priedei zaru vietas retāk un lielākas - nevienmērīgi acīs lēcoši tumši plankumi.

4) Arī tagad modē nākuši (Rīgas un Jūrmalas arhitektu un dizaineru popularizēti) egles dēļu apšuvumi - tieši to dekoratīvā paskata dēļ.

5) Horizontāli dēļus trīnītī nav prātīgi likt (neizprotu domu augstāk ieliktajā tekstā, kas krievu valodā)
- uz ārējā dēļa augšmalas krājas ūdens un sniegs - tai būtu jābūt slīpai ar noteci uz āru.
Uz ventilējošos vertikālu latu karkasa dēļi kaut ar pusgropi - okey. Iztiekam bez latu urbšanas vai otra režģojuma. Tāpat okey parasti horizontāli dēļi vienā kārtā ar atstarpi uz šķūņa karkasa - šķirbām mazāk sit cauri lietus salīdzinot ar vertikālu apšuvumu.

6) Ir redzēts vertikālu dēļu trīnītis, kur virsējie - no baļķa ārmalas vienreiz izlaistie (ar nomaļa slīpām malām) - izskatās dabīgi skaisti, bet tie visi uz āru ir ar bēdīgo, nevis smaidīgo pusi - kā vajadzētu (kā terasēm)

7) Es ja liktu vertikāli - laikam mēģinātu iztikt ar 14,6cm platuma dēļiem (ej nu sarēķini cik kurai kārtai vajadzēs) - pirmo kārtu liekot ar 12,6cm atstarpi - ārējā sanāktu ar 1cm pārlaidumu.
Kaut kā tā...

P.S. par vēsturi - drīzāk pievienojos Dindirina viedoklim.

Re: Kāds koks dēļu fasādei?
Datums: 28/10/2016 16:20

Zodčijs:
5) tur horizontāli ir domāts nevis trīnītis, bet vagondēlis - tā ka viss pareizi ar to tekstu,
7) es neatminu precīzi, bet 1cm pārlaidumā ir par maz, man šķiet, ka drīzāk ir skaitlis vismaz 2-2.5cm. Dēļu aprēķinā lielākā problēma ir vienkārši dēļu skaits nevis proporcija no šaurajiem un platajiem. Faktiski viņi tērējas 50 uz 50 ar nelielām niansēm stūros un ap logiem. Man piemēram sanāca, ka šaurie bija par kādiem 10-15% vairāk, jo ar tiem es sāku stūrus un logus utml. Pie kopējā dēļu aprēķina ir citīgāk jāpiestrādā ar kalkulāciju un rezerves ierēķināšanu, jo ja nepietiek, tad var sanākt problēmas ar iztrūkstošā iegūšanu, ja tas nav standarta zāģmateriāls un iet uz pasūtījumu gaterī + kalte.

Re: Kāds koks dēļu fasādei?
Autors: Zodčijs ()
Datums: 29/10/2016 00:09

Nu jā lūk - ja krievu tekstos ir runa par gropētu dēļu apšuvumu - tad šie teksti ir lieki tēmā par dēļu apšuvumu trīnītī - vismaz man tie tikai sajauca galvu....

Re: Kāds koks dēļu fasādei?
Autors: mr dēlis ()
Datums: 23/01/2020 09:53

Pacēlu senu tēmu
Vai var vertikālam/horizontālam trīnītim izmantot oša dēļus?

Re: Kāds koks dēļu fasādei?
Autors: Katls ()
Datums: 23/01/2020 09:57

Saplaisās. Cieto koksni labāk neizmantot.

Iet uz lapu: Iepriekšējā12
Pašreizējā: 2 no 2


Jūsu Vārds: 
Jūsu E-pasts: 
Tēmas nosaukums: 
Aizsardzība pret mēstulēm:
Lūdzu, ierakstiet apakšā redzamo kodu! Tas ir tamdēļ, lai spameru boti automātiski neliktu iekšā visādu drazu.
 **         ********   **     **        **  **     ** 
 **    **   **     **  **     **        **  ***   *** 
 **    **   **     **  **     **        **  **** **** 
 **    **   ********   **     **        **  ** *** ** 
 *********  **     **   **   **   **    **  **     ** 
       **   **     **    ** **    **    **  **     ** 
       **   ********      ***      ******   **     ** 

Portāls Building.Lv neatbild par ievietoto ziņu saturu, par ziņu saturu atbild to ievietotāji.




Redakcija:
building@latvijastalrunis.lv
+371 67770522
Klientu serviss:
serviss@latvijastalrunis.lv
tel. +371 67770711
fax +371 67770727