UZ SĀKUMU :: DISKUSIJAS :: SLUDINĀJUMI :: UZDOD JAUTĀJUMU

aka ,ūdens
Autors: filja ()
Datums: 03/10/2019 20:25

Labdien!

Ir iegādāta lauku viensēta uz kuras ir aka.Akas dziļums 3 grodi,no kuriem viens pilns.Tātad ļoti sekla.
Zemes gabals ir uzkalniņā uz kura ir arī divi veci un aizauguši dīķi,tajo ūdens ir līdz "augšai".Tatad augsts gruntūdens.Iepriekšējais saimnieks teica ,ka akas ūdeni dzēruši un visiem bijis viss kārtībā.Es tagad nevaru saprast kā rikoties.Tīrīt un mēģināt sakārtot aku,vai iedzīt spici.Par ko vislielākais satraukums?-par to vai aptuveni 2m dziļumā varētu būt dzerams ūdens?

Respektīvi vajadzīgs padoms kā labāk rīkoties,lai nedarītu liekus darbus un neradītu liekus izdevumus.
Būšu pateicīgs par jebkuru sakarīgu padomu!Paldies!

Re: aka ,ūdens
Autors: Cogito ()
Datums: 03/10/2019 22:19

To, vai ūdens ir dzerams, var noteikt tikai ar analīzēm. Tās tagad taisa daudz kur, no Rīgas ūdens līdz pat Gulbja laboratorijai.

Re: aka ,ūdens
Autors: arre ()
Datums: 04/10/2019 10:01

Man bijis stipri līdzīgi - senlaiku aka 3 m dziļumā. Brīdī, kad iegādājos māju, darbu un izdevumu bija tik daudz, ka nebija laika un naudas spicēm un urbumiem. Uztaisīju analīzes, visi citi rādītāji bija labi, izņemot ūdenī bija koliformas. Izšrubēju aku, ieliku vāku, uztaisīju normālu vāku. 3m rādiusā novācu melnzemi un aizvietoju ar tīru granti (pareizāk būtu izveidot konusveida māla uzbērumu - lai nobloķētu virsūdeņu tiešu ieskalošanu akā). Arī tagad lietoju aku un nedzenu spici, lai arī nauda atrastos. Turklāt ūdens nebeidzas pat pēdējo gadu sausajās vasarās, jo izskatās, ka aka barojas nevis tikai no grunts ūdeņiem, bet arī no avota, kas ienāk no dziļākiem slāņiem.

Re: aka ,ūdens
Autors: arre ()
Datums: 04/10/2019 10:04

Turklāt secināju, ka tai akai patīk sūknis, respektīvi pastāvīga un regulāra ūdens noņemšana uzlaboja ūdens vizuālo ūdens dzidrību. Analīzes vairs taisījis neesmu, jo secināju, ka ieliets ūdens pudelē ļoti ilgi nepaliek zaļš.

Re: aka ,ūdens
Autors: Ģeologs ()
Datums: 04/10/2019 13:26

Spice ir grunts filtrs, dzersiet to pašu gruntsūdeni, kas ir akā, turklāt ar laiku spice aizaug, kalpos mazāk kā aka.
Ja vēlaties ūdeni no dziļākiem pazemes ūdens horizontiem un ūdens apgādes urbumu, vērsieties pie komersantiem, kas informēs par ūdensapgādes iespējām Jūsu īpašumā un sastādīs iespējamos variantus.

Re: aka ,ūdens
Autors: binary ()
Datums: 04/10/2019 14:37

Man akas nav, ir spice, dziļums droši vien ap 8 metriem. Es personīgi to ūdeni uzturā nelietoju (olu vārīšanai vēl OK, bet zupām, putrām, tējām utt pērkam veikalā). Nepatika, ka analīzēs uzrādījās krietni paaugstināts nitrāta slāpeklis (ja atmiņa neviļ, tad, atkarībā no sezonas, var būt paaugstināts nitrāta vai paaugstināts nitrīta slāpekļa līmenis). Katru pavasari ir arī pāris nedēļas, kad ūdens sastāvs ir jūtami izmainījies - nevar ne šampūnu no matiem izskalot, ne ziepes no rokām nomazgāt.

Nu tas tā, par tēmu "aka sekla, gribu spici, jo tur ūdens būs tīrāks".

Re: aka ,ūdens
Autors: Niks (neīstais) ()
Datums: 04/10/2019 16:52

Jāpiekrīt, ka 3m dziļā akā ūdens kvalitāte būs ļoti atkarīga no tā, kas viņai apkārt. Jo dziļāka aka, jo no vienas puses labāk - tīrāks ūdens. Bet atkal ir jārēķinās, ka dziļākos slāņos esošais ūdens var būt cietāks, var parādīties arī dzelzs klātbūtne. Pie tam jārēķinās, ka Vidzemes pusē ir ļoti grūti atrast cilvēku, kas būs gatavs spici izurbt.
Es autora gadījumā sāktu ar akas kārtīgu izšrubēšanu, apkārtnes sakopšanu un tad skatītos pēc situācijas.
Paralēli intereses pēc noskaidrotu kād konkrētajā reģionā ir potenciālais dziļurbuma dziļums un mēģinātu noskaidrot arī izmaksas. Jo izbūvējot dziļurbumu tiek atrisinātas vairākas problēmas, bet ne visas - skaidrs, ka dziļurbuma ūdens kaut kāda veida apstrāde Latvijas teritorijā būs nepieciešama, lai to varētu izmantot pārtikā.

Re: aka ,ūdens
Autors: filja ()
Datums: 04/10/2019 18:40

Paldies visiem par jēgpilnām atbildēm!Domāju,ka vēl šoruden mēģināšu izsūkt ūdeni ,iztīrīt ,kas tīrāms un tad pavērošu ,ka ūdens akā uzvedas,ja viss būs ok,tad nākošpavasarī nodošu analīzes.ja viss būs ok,aku lietošu,ja nē,tad domāšu ko darīt tālāk.
Paldies ,vēlreiz !

Re: aka ,ūdens
Autors: piča ()
Datums: 06/10/2019 11:22

aka vai spice- tas būtībā ir viens un tas pats ūdens nesošasi horizonts (gruntsūdens), tātad viena un tā pati ūdens kvalitāte, ar to atšķirību, ka spicei vienmēr būs mazāka ražība kā grodu akai, kur grodos veidosies ūdens rezerve. Ja aka jau ir un ūdens tajā pietiek, tad muļķīgi būtu to neizmantot. Paņem paraugu tam ūdenim kāds tas ir tagad (vienu vismaz 1.5 litru tīrā pudelē un vienu paraugu sterilā maisiņā- tos laboratorijās iedos. Paraugs jāņem tajā pašā dienā, kad to nodod laboratorijā, īstenībā jo ātrāk jo labāk) un noskaidro, kas tev tur ir. Visvairāk jāuzmanās no bakterioloģiskā piesārņojuma (e. Coli un kopējās koliforms), jo tas ir diezgan stabili neveselīgi. Tas tev pa rupjo ap 60 eur maksās.
Ja tad atklājas kaut kās slikts, tad var mēģināt to aku izsūknēt sausu (pie reizes redzēsi, cik tev viņa ražīga) izmazgāt, nodezinficēt un vēl izsūknēt, tā lai vairākas reizes nomainās ūdens, kas akā iekšā. tad ņem paraugu atkal un skatās, vai ir palicis labāk. Nu tālāk jau skatās, varbūt procedūra jāatkārto un cik reizes.

Dziļurbums ir dārgs prieks, protams, tur tā iespēja tikt pie baktērijām arī pastāv, bet jau mazākā mērā. Viss atkarīgs no tā cik tev tehnoloģiski pareizi to urbumu ierīkos un cik kretīniski tas izdarīts kaiminiem. Dzelzs būs palielināts visā valstī - tā mums tāda reģionāla īpatnība. Ar izņēmumiem, protams, bet tie ir maz. Urbums tev maksās 50-60 eur/tekošais metrs. Urbumam spec. sūknis vajadzīgs (ar pēc vēlmēm un iespējām - no dažiem simtiem, līdz tūkstošiem eur).Urbumu pēc tiesas un taisnības vajag reizi 5-7 gados skalot.

--------------------------------
ķimerējos ap savu vasarnīcu.
[vasarnica.blogspot.com]Labots 1 reizes. Pēdējo reizi labots 06/10/2019 11:25, labojis piča.

Re: aka ,ūdens
Autors: binary ()
Datums: 06/10/2019 12:34

piča Wrote:
-------------------------------------------------------
> Dzelzs būs palielināts visā valstī - tā mums tāda reģionāla
> īpatnība. Ar izņēmumiem, protams, bet tie ir maz.

Vai nu mani hidrostandarts piečakarēja ar analīzēm, vai arī ir viens no tiem izņēmumiem - dzelzs zem 0.02 mg/l (norma uzrādīta 0.2 mg/l). Cik ir dzirdēts, kaimiņiem ar dzelzi ir problēma, bet tur cits dziļums - man ap 8 metriem, viņiem laikam ap 20 metriem.

Šajā sakarā jautājums - vai ir vērts analīzes taisīt vairākās vietās? Jebšu tāpat visi paraugi tiek sūtīti uz vienu vietu?

Portāls Building.Lv neatbild par ievietoto ziņu saturu, par ziņu saturu atbild to ievietotāji.