Tapetes

Lietotāju novērtējums: 0 / 5

Zvaigzne neaktīvaZvaigzne neaktīvaZvaigzne neaktīvaZvaigzne neaktīvaZvaigzne neaktīva
TapetesTapešu ražošanas tehnoloģijas ļauj panākt visdažādākos vizuālos efektus, piemēram, imitēt dabīgos materiālus un faktūras, sākot no apmetuma līdz gobelēnam, — tas padara tapetes par vienu no populārākajiem sienu apdares materiāliem.

Veikalos atrodamas ļoti dažādu veidu tapetes – vienkrāsainas vai ar rakstu, gludas vai reljefas, izgatavotas no dabīgiem vai mākslīgiem materiāliem, ar ļoti plāsu cenu diapazonu.

Parasti tapetes tiek ražotas no 2 daļām – pamatnes un pārklājuma. Pamatne paredzēta tiešai saskarsmei ar sienu, to izgatavo no papīra, auduma vai citu dabīgu un mākslīgu materiālu savienojuma. Uz pamatnes iestrādā tapešu redzamo daļu jeb dekoratīvo pārklājumu, kuram izmanto papīru vai citas izcelsmes šķiedras un to kombinācijas – minerālvielas, augus, metāla foliju, stiklu, korķi, koksnes atgriezumus, sintētiskos polimērus, krāsas, lakas un citas vielas.

Vinila tapetes

Visplašākās izmantošanas iespējas ir vinila tapetēm - tās piemērotas gan sabiedrisko, gan dažādu dzīvojamo interjeru sienu apdarei, īpaši labs risinājums virtuvēm, vannasistabām, priekšnamiem un hallēm. Tās perfekti imitē visdažādākos materiālus - apmetumu, flīzes, ādu, tekstilu u.c. Vinila tapetes mēdz būt plānas un gludas vai biezas un smagas, ar izteiktu reljefu.

Tapešu pamatne parasti ir no papīra vai flizelīna, kas ražošanas procesā pārklāts ar plānu PVH kārtu aizsardzībai pret mitrumu, saules stariem un mehāniskiem bojājumiem. Piedāvājumā arī pašlīmējošās vinila tapetes ar pamatnē iestrādātu līmes slāni – nogriezto sleju pirms stiprināšanas pie sienas atliek tikai samitrināt.

Lai novērstu sintētiskā materiāla ierobežoto gaisa caurlaidību, vadošie ražotāji piedāvā vinila tapetes ar mikroporām, kas no vienas puses aiztur ūdens nokļūšanu zem tapetēm, tās mazgājot, no otras - nodrošina mitruma kondensācijas procesu. Papildus tam materiālu piesūcina ar speciālu sastāvu aizsardzībai pret pelējuma veidošanos starp tapetēm un sienu.

Papīra tapetes

Senākais un vēl nesen visbiežāk pielietotais tapešu veids. Parasti papīra tapetes ir gludas, strukturētas vai ar neliela reljefa pārklājumu, kas veidots no viena vai vairākiem slāņiem. Salīdzinoši plānas, nav elastīgas.

Kā ekoloģiski tīru materiālu ar bagātu krāsu un zīmējumu izvēli papīra tapetes tradicionāli izmanto bērnu istabām un citām dzīvojamām telpām ar minimālu noslodzi, rēķinoties ar to, ka materiāls ātri izbalēs saulē, būs viegli sabojājams un nebūs notīrāms.

Tapetes ar flizelīna pamatni

Tapetes ar flizelīna pamatni ir vizuāli daudzveidīgs, elastīgs un ļoti izturīgs materiāls, kas piemērots dzīvojamām un sabiedriskām telpām ar nepastāvīgu gaisa temperatūru, pastiprinātu noslodzi vai mitrumu - virtuvēm, vannas istabām, uzgaidāmām telpām, foajē, priekšnamiem u.c. Speciālisti prognozē, ka nākotnē flizelīns pilnībā var aizstāt papīra pamatnes tapešu ražošanā.

Flizelīns ir dabīgās celulozes un sintētisku šķiedru savienojums, kas pazīstams audumu industrijā un kļūst aizvien populārāks arī tapešu ražošanā. Tapetes ar flizelīna pamatni ir elastīgas, ļoti izturīgas, ar augstu izmēru stabilitāti – tās neplīsīs izstiepjot, nesarausies karstumā un neveidos „viļņus” mitruma ietekmē. Flizelīna tapetes parasti ir matētas, ar spīdīgiem zīmējumiem, tās ir plānākas nekā vinila tapetes.

Tapetes ar flizelīna pamatni ļoti viegli ieklāt – piegrieztās slejas sausā veidā stiprina pie sienas, kas noklāta ar līmi. Tas dod iespēju maksimāli precīzi savienot tapešu rakstu vai zīmējumu. Nomainot tapetes, virskārta viegli noņemama sausā veidā, bet flizelīna pamatne, kas paliek pie sienas, kalpo kā izlīdzinošs pamats jaunajām tapetēm.

Krāsojamās tapetes

Pamatā tas ir balts materiāls ar vairāk vai mazāk izteikta reljefa pārklājumu, kas ideāli piemērots dažādu sienas defektu un nelīdzenumu maskēšanai. Krāsojamās tapetes mēdz būt no papīra, vinila vai stiklšķiedras. Atkarībā no materiāla sastāva un kategorijas, tapetes var pārkrāsot vairākas reizes, noklāt ar krāsu visu sienas plakni vai veidot oriģinālus, dažādi tonētus sienas fragmentus.

Krāsošanai izmanto katra tapešu veida specifikai atbilstošas, matētas vai glancētas sienu krāsas. Ja vēlaties īpaši izcelt tapešu faktūru, tad labāk izvēlēties glancēto variantu. Pārkrāsot tapetes iespējams vairākkārt, bet – jo smalkāka ir to struktūra un mazāk izteikts reljefs, jo ātrāk tas zaudēs savu formu, tāpēc šim variantam ieteicams mainīt krāsu ne vairāk kā 3 reizes.

Krāsojamo tapešu pielietojumam praktiski nav ierobežojuma - atkarībā no gaumes un prasībām pret apkārtējo vidi tās var izmantot dažādas funkcijas un noslodzes dzīvojamām vai sabiedriskiem telpām, lai viegli, ātri un bieži mainītu interjera sienu krāsu.


Fototapetes

Fototapetes tiek izmantots kā oriģināls telpas papildinājums, imitējot uz sienas arhitektoniskus elementus (logus, durvis, kāpnes, plauktus, kolonnas), radot telpā dabas klātbūtni (dažādu ainavu motīvi), kā arī izvēloties jebkuru citu, interjera stilam vai iemītnieku gaumei un vēlmēm atbilstošu tematiku.

Fototapetes var būt uz papīra vai flizelīna pamatnes. Otrais variants ir kvalitatīvāks un vieglāk kopjams (mazgājams), tāpēc arī attiecīgi dārgāks.

Šķidrās tapetes

Īpatnējs apdares materiāls - tā sauktās šķidrās tapetes. Tās nav ruļļmateriāls, bet gan speciāls maisījums, kura sastāvā parasti ir kokvilna, neapstrādātas zīda šķiedras, zelta pavedieni, celuloze vai akrila materiāli. Šos maisījumus atšķaida ar ūdeni un kā krāsu uzklāj vai izsmidzina uz sienas (parasti 2 – 5 mm biezā slānī). Šādam pārklājumam ir daudz priekšrocību – tas ir dabisks, nav redzamas šuves, notraipītu vai bojātu vietu var viegli aizkrāsot. Tomēr pārklājums ir diezgan neizturīgs, tas uzsūc smakas, turklāt nav liela krāsu un rakstu izvēle.
Tekstila un dabīgo materiālu tapetes

Sienas segums, kura pamatsastāvā ir dažādi dabīgie materiāli – lins, zīds, viskoze, spalvas, džuta, bambuss, kokšķiedras finierējums, perlamutra pārklājums u.c. Vizuāli efektīgas, smagas un greznas tapetes, kas jebkuram interjeram piešķir respektablu kolorītu. Visgreznākās ir zīda tapetes. Auduma tapetēm ir patīkami pieskarties, tās ir ekoloģiskas, vizuāli pievilcīgas.

Tapešu virskārta nav gluda un viendabīga - kā jau dabīgam materiālam, tā ir unikāla un neatkārtojama. Pavedieni vai šķiedras var būt dažāda biezuma un daudzveidīgās toņu niansēs, kas harmonē savā starpā un var atšķirties ne tikai vienas kolekcijas, bet pat viena ruļļa ietvaros.

Kā pamatni tekstila tapetēm parasti izmanto papīru, flizelīnu vai neaustas šķiedras. Lai tapetes nepievilktu putekļus, vadošie ražotāji tās apstrādā ar antistatiskām vielām, kā arī ar speciālu teflona aizsargslāni.

Tekstila un dabīgo materiālu tapetes piemērotas guļamistabām, kabinetiem un citām dzīvojamām telpām ar minimālu noslodzi un pastāvīgu gaisa temperatūru, izmantojams arī kā oriģināls elements interjera dizaina papildināšanai.

Raksts veidots sadarbībā ar arhitektūras un tirdzniecības centru Reaton un, izmantojot publicitātes materiālus.


 

Kas ir TECTONITE®?

  Domājot par virtuves tehnoloģijām, pirmais kas ikvienam nāk prātā ir lielā un mazā sadzīves...