Būvniecības pakāpeniska iziešana no ēnu ekonomikas – viens no izmaksu pieaugumu veicinošajiem faktoriem

Būvniecības izmaksu pieaugumu veicina būvniecības nozares pakāpeniska iziešana no ēnu ekonomikas. Ņemot vērā, ka lielāko izmaksu daļu veido darbaspēka izmaksas, mazinoties nereģistrētajai nodarbinātībai un aplokšņu algām, pieaug arī cenas, tā šodien Latvijas Būvuzņēmēju partnerības organizētajā konferencē “Būvniecības izmaksas: prakse un rekomendācijas” uzsvēra Partnerības vadītāja Baiba Fromane.

Diskusijā par iemesliem cenu kāpumam būvniecībā un iespējamiem risinājumiem, Baiba Fromane atgādināja par zemo darbaspēka izmaksu līmeni Latvijā salīdzinājumā ar citām Eiropas Savienības valstīm. Latvijā atalgojums būvniecībā nodarbinātajiem ir 4. zemākais Eiropā, aiz sevis atstājot tikai Bulgāriju, Rumāniju un Ungāriju. “Algām ir jāizlīdzinās, pakāpeniski pietuvojoties attīstīto Eiropas Savienības valstu līmenim, pretējā gadījumā turpināsim saskarties ar strauju darbaspēka aizplūšanu uz ārvalstīm,” norāda Baiba Fromane.

Vienlaikus konferencē tika uzsvērts, ka arī pašu pasūtītāju rokās ir virkne instrumentu, lai izvairītos no negaidītiem sadārdzinājumiem būvniecības pakalpojumu iepirkumos. Kā daži no būtiskākajiem priekšnosacījumiem veiksmīgu iepirkumu norisei jāmin iepirkumu izsludināšana pēc aktuālām tāmēm, līdzsvarotas un samērīgas pušu tiesības un pienākumi iepirkumu līgumos, kā arī samērīgu saistību izpildes nodrošinājumu piemērošana iepirkumu līgumos. Vienlaikus joprojām tiek vērsta uzmanība uz zemākās cenas politiku, kas, neskatoties uz centieniem ietaupīt, nereti rada papildu izmaksas, piemēram, nekvalitatīvu projektu gadījumā.

Konferencē tika prezentēts Ekonomikas ministrijas pētījums par prognozētām izmaiņām darbaspēka un būvmateriālu izmaksām būvniecības nozarē Latvijā. Saskaņā ar pētījuma rezultātiem būvniecības izmaksas tuvākajos gados turpinās pieaugt, līdz 2022.gadam vidēji palielinoties par 4,31 procentpunktiem gadā. Tādēļ valstij ir būtiski nodrošināt vienmērīgu būvniecības nozares attīstību, ļaujot uzņēmumiem investēt savā attīstībā un uzlabot konkurētspēju gan pašmāju tirgū, gan ārvalstīs.

Latvijas Būvuzņēmēju partnerības organizētā konference notika sadarbībā ar Latvijas Darba devēju konfederāciju, Latvijas Banku, Centrālo finanšu un līgumu aģentūru, Finanšu ministriju, Latvijas Universitāti, Ekonomikas ministriju, SEB banku, AS “RERE Grupa”, VAS “Valsts nekustamie īpašumi”, Iepirkumu uzraudzības biroju, AS "Attīstības finanšu institūcija Altum" un SIA “Merks”.

 

Joomla SEF URLs by Artio


Notikumu kalendārs


Pir Ot Tr Cet Pie Se Sv
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

No mūsu facebook


 


No mūsu twittera


 

Re: Monolītā josla - kļūdu noteikšana un novēršana https://t.co/xyg4asRlHn
About 3 hours ago
Re: Robotizētais zāles pļāvējs https://t.co/apOCrC4hME
About 3 hours ago
Re: ierīces SNOOZE režīmā https://t.co/D7acEkntOg
About 3 hours ago


Http://www.Rezervesdalas24.LV

Notikumu kalendārs

Pir Ot Tr Cet Pie Se Sv
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Aktuāla tēma

More Articles

Mēneša cilvēks

More Articles

Foto

More Articles

Komercinformācija

More Articles

Profesionāļu padomi

Jaunākais no madeinbaltic.com