Radiatoru nomaiņu veselai mājai paredz ēku siltināšanas projekti

Radiatoru nomaiņa atsevišķā daudzdzīvokļu mājā visos dzīvokļos kā atsevišķs projekts netiek praktizēta. Tam ir vairāki iemesli, gan tehniski, gan praktiski, gan finansiāli, tādēļ šādi apjomīgi darbi tiek īstenoti praktiski tikai māju siltināšanas projektu un programmu (piemēram, ALTUM māju energoefektivitātes programmas) ietvaros. Kā norāda Baldones novada pašvaldības kapitālsabiedrības SIA "BŪKS" valdes loceklis Sergejs Kirilovs, lai veiktu šādus darbus ārpus ēku siltināšanas programmām, eksistē vairāki būtiski dažāda rakstura šķēršļi, kas šādus pasākumus padara grūti izpildāmus.

Prioritārajos remonta darbu plānos radiatoru nomaiņa parasti neietilpst

Lai remonta darbu plānos kā prioritāri nepieciešamus iekļautu radiatoru nomaiņas remonta darbus, jāpastāv būtiskam iemeslam. Par šādu iemeslu var kalpot, piemēram, apkures sistēmas darbības traucējumi dēļ neatbilstīgiem radiatoriem vairumā dzīvokļu īpašumu (pirms plānot visu radiatoru nomaiņu, jāpierāda apkures sistēmas darbības traucējumu cēlonis), taču šādi gadījumi ir ļoti reti.

Tāpat jāatceras, ka dzīvojamo fondu Latvijā lielākoties veido dzīvojamās mājas, kuras celtas līdz aptuveni 1995. gadam. Šobrīd praktiski visām šīm mājām beidzies vai tuvojas beigām ekspluatācijas termiņš konstruktīvajiem elementiem un inženierkomunikācijām. Attiecīgi dzīvojamo māju pārvaldnieki plāno remonta darbus atbilstoši nepieciešamo darbu prioritātēm, kur radiatoru nomaiņa attiecībā pret stāvvadu (aukstā/karstā ūdens, kanalizācijas un elektroenerģijas stāvvadu), jumtu segumu nomaiņas vai koplietošanas telpu logu un durvju nomaiņas remonta darbiem vienmēr būs sekundāra.

Lai veiktu apjomīgus remontdarbus, nepieciešami ievērojami finanšu līdzekļi

Pieredze rāda, ka iedzīvotājiem ir nepietiekama izpratne par dzīvojamo māju pārvaldīšanas procesu, t.sk. nepieciešamību veidot finanšu uzkrājumus nepieciešamajiem remonta darbiem. Dzīvokļu īpašnieki ļoti bieži ne tikai ir kūtri sanākt kopā uz kopsapulcēm, lai lemtu būtiskus jautājumus, bet nereti arī savstarpēji nekomunicē. Tādējādi visa atbildība tiek uzlikta mājas pārvaldniekam, kuram ir ierobežotas iespējas veikt noteikta veida darbus (remonta darbu plānošanai un veikšanai trūkst dzīvokļu īpašnieku atbalsta).

Tāpat jāmin, ka joprojām ievērojams skaits iedzīvotāju uzskata, ka dzīvojamo māju apsaimniekošanas maksas ir augstas un ar tām ir jāpietiek, lai veiktu kapitālus remonta darbus, un uzkrājuma fonda veidošana plānotajiem remonta darbiem ir nevajadzīga. Tomēr te jāmin, ka šīs izmaksas vairumā gadījumu sedz tikai ikmēneša mājas uzturēšanas un pārvaldnieka izdevumus. Jo mazāka dzīvojamā platība daudzdzīvokļu mājai (neliels dzīvokļu īpašumu skaits), jo apgrūtinošāk ir plānot kapitālus remonta darbus. Piemēram, jumta seguma nomaiņai nepieciešamā finanšu līdzekļu uzkrājuma veidošanas termiņš var pārsniegt pat 20 gadus. Savukārt, lai izveidotu nepieciešamo finanšu uzkrājumu īsākā laika periodā, pārvaldniekam būtu nepieciešams būtiski palielināt mājas pārvaldīšanas maksu (desmit līdz trīsdesmit reizes), kas var radīt situāciju, ka mājas kopīpašnieki vairs nespētu samaksāt ikmēneša rēķinus.

Tas viss liecina par situāciju, ka, pastāvot ierobežotiem finanšu līdzekļiem, māju pārvaldniekiem ir ļoti rūpīgi jāplāno nepieciešamie remonta darbi un radiatoru nomaiņa visos dzīvokļu īpašumos pat netiek izskatīta. Eksistē citas prioritātes.

Vienīgais ceļš – māju siltināšana un renovācija

Lai veiktu radiatoru nomaiņu visos dzīvokļu īpašumos, nepieciešams dzīvokļu īpašnieku kopības atbilstīgs lēmums. Ja dzīvojamajā mājā ir dažādas platības dzīvokļi (vienistabas, divistabu un vairāk), pastāv ļoti liela varbūtība, ka dzīvokļu īpašnieki nespētu savstarpēji vienoties par radiatoru nomaiņu visos dzīvokļos (paredzams, ka mazākas platības dzīvokļu īpašnieki nepiekristu solidāri segt izdevumus par lielāku dzīvokļu radiatoru nomaiņu).

Tādēļ praktiski vienīgais ceļš, kā veikt radiatoru nomaiņu visā daudzdzīvokļu ēkā, ir māju renovācijas projekti (arī programmas ar publisko līdzekļu piesaisti). Šāda projekta ietvaros atjaunojot un modernizējot apkures sistēmas, radiatoru nomaiņa visos dzīvokļos nereti ir pat obligāta. Tādējādi efektīvākais un ekonomiski izdevīgākais veids, kā nomainīt dzīvokļu radiatorus visā daudzdzīvokļu ēkā uzreiz, ir pieteikt attiecīgo dzīvojamo māju ALTUM programmai saistībā ar energoefektivitātes pasākumu paaugstināšanu.

 

Joomla SEF URLs by Artio


Notikumu kalendārs


Pir Ot Tr Cet Pie Se Sv
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

No mūsu facebook


 


No mūsu twittera


 

Re: Lētākā privātmāja https://t.co/RilVGuxOOU
About 6 hours ago
Re: Lētākā privātmāja https://t.co/E71bXL99Rk
About 9 hours ago
Re: Lētākā privātmāja https://t.co/mnbslTFrmx
About 9 hours ago


Http://www.Rezervesdalas24.LV

Notikumu kalendārs

Pir Ot Tr Cet Pie Se Sv
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Aktuāla tēma

More Articles

Mēneša cilvēks

More Articles

Foto

More Articles

Komercinformācija

More Articles

Profesionāļu padomi

Jaunākais no madeinbaltic.com