Avārijas izejas durvis jāspēj atvērt pat bērnam

 

Protams, labāk nepiesaukt nelaimes un nospļauties pār kreiso plecu, tomēr liela daļa taisnības ir arī senajā parunā „Sargies pats, tad Dievs tevi sargās”. Būvju ugunsdrošība ir viens no svarīgākajiem nosacījumiem, kas ēkā esošajiem ļauj justies droši un pasargāti. Savukārt būvju ugunsdrošībā ietilpst arī tāds svarīgs parametrs kā avārijas jeb rezerves izeja.

 

 

 

Masu medijos ne reizi vien ziņots par to, kas notiek situācijās, kad cilvēku pārpilnās telpās (tirdzniecības centri, koncertzāles, stacijas, daudzstāvu biroju un dzīvokļu ēkas u.c.) notiek negadījums – ugunsgrēks, terora draudi, zemestrīce, plūdi u.c.. Kāda ir cilvēku reakcija? Pēc iespējas ātrāk izkļūt no bīstamās vietas. Tiek meklētas evakuācijas izejas. Labi, ja tās ir viegli pieejamas, durvis atveramas un visi var atstāt ēku. Latvijā šādas situācijas, par laimi, ir retums, bet tas nenozīmē, ka varam justies droši un nepārbaudīt to, cik labi funkcionē būvē esošās avārijas izejas. Prakse rāda, ka nereti avārijas jeb rezerves izejas durvis ir aizkrāmētas, tās nav viegli sasniedzamas, jo evakuācijas ceļā izvietotas citas konstrukcijas, tās ir aizslēgtas, lai caur tām ēkā neiekļūtu nevēlamas personas. Pienākot nelaimei, būs par vēlu meklēt durvju atslēgu vai nojaukt liekās „barikādes”.

 

To, kādai jābūt avārijas izejai un kā tai jāfunkcionē nosaka Latvijas būvnormatīvs LBN 201-07 „Būvju ugunsdrošība”, kas spēkā stājies kopš 2008. gada 1. marta. Te arī noteikts, ka durvīm jābūt aprīkotām ar ātru manuālu vai elektronisku atvēršanas sistēmu. Savukārt kopš 2003. gada visās ES valstīs ir spēkā Eiropas Normas EN 179 un EN 1125. Šo normu galvenās prasības ir:

- nodrošināt drošu un efektīvu cilvēku izglābšanās iespēju;

- rezerves izejas durvis no iekšpuses atvērt bez atslēgas vai citiem palīglīdzekļiem;

- visas rezerves izeju durvis jāatver no iekšpuses ar vienu vienīgu rokas kustību - viegli un 1 sekundes laikā, lai tās var atvērt pat mazs bērns;

- garantēt drošību pret ielaušanos no ārpuses - durvis no ārpuses ir slēgtas;

- novērst nesankcionētu durvju atvēršanu no iekšpuses.

 

Būtiski ir tas, kas drošības sistēmas, kas nodrošina EN 1125 prasības, drīkst uzstādīt arī gadījumos, kas atbilst normā EN 179 minētajiem, bet ne otrādi. Tieši abu minēto normu neievērošana ir „klupšanas akmens” daudzās ēkās, kur avārijas izejas, protams, izbūvētas, bet to reālā funkcionēšana ir apšaubāma.

 

Atrisinājums ir viens – avārijas izejas durvis aprīkojamas ar mehāniskām vai elektroniskām ierīcēm, kas pilnībā nodrošina durvju funkcionēšanu. Viena no šādām ierīcēm ir tā dēvētais „vienas kustības” (VK) durvju sargs, ko piedāvā kompānija GFS-Technik. Aizslēgtā lietošanas pozīcijā, VK bloķētājs sargā durvju rokturi. Durvis, nepieciešamības gadījumā, var tikt atvērtas ar vienu rokas kustību - tikai nospiežot rokturi. Nospiežot rokturi uz leju, VK bloķētājs arī slīd uz leju, atbrīvojot rokturim kustības ceļu. Vienlaicīgi atskan skaļš trauksmes signāls. Signalizāciju var pārtraukt tikai ar atslēgas palīdzību, un roktura bloķētāju var novietot sākuma pozīcijā.

 

Ekonomiski izdevīgs risinājums ir GFS-Technik dienas signalizācija ar radiosignālu. Tā ir vienkārši uzstādāma ierīce, kas paredzēta rezerves/evakuācijas izeju durvju pārraudzībai un kontrolei. Atverot durvis, signalizācija nodrošina akustisku un arī optisku signālu, kurš iebūvēts ierīcē. Pilnvarota persona durvis var izmantot, atslēdzot tās ar atslēgu, tādējādi neiedarbinot signalizāciju.

 

Tiek piedāvāti arī citi risinājumi, kas ļauj izvēlēties piemērotāko konkrētajam objektam un vajadzībai. Svarīgākais, lai viss pielietojamais durvju aprīkojums , tai skaitā – slēdzenes un rokturi, atbilstu iepriekšminētajām normām, jo tikai tādā veidā avārijas izejas durvis varēs pilnvērtīgi kalpot paredzētajam mērķim.

 

Konsultēja Edīte Zalumska, SIA GFS - Technik

 

 

Joomla SEF URLs by Artio


Notikumu kalendārs


Pir Ot Tr Cet Pie Se Sv
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

No mūsu facebook


 


No mūsu twittera


 

Re: Uzlabota čigānu pirts https://t.co/Fs2ImicEt1
About 4 hours ago
Re: siltumnīca https://t.co/8HPKIPeGeh
About 12 hours ago
Uzlabota čigānu pirts https://t.co/rlfqSlNXYc
About 13 hours ago


Http://www.Rezervesdalas24.LV

Notikumu kalendārs

Pir Ot Tr Cet Pie Se Sv
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Aktuāla tēma

More Articles

Mēneša cilvēks

More Articles

Foto

More Articles

Komercinformācija

More Articles

Profesionāļu padomi

Jaunākais no madeinbaltic.com