Materiāli, metodes un tehnoloģijas vēsturisku ēku aizsardzībai, renovācijai un restaurācijai


Šī gada 7. martā SIA „Remmers Baltica” rīkoja semināru par vecu ēku un citu būvju, tostarp arhitektūras pieminekļu, aizsardzības, atjaunošanas un restaurācijas metodēm un tehnoloģijām. Uz semināru tika aicināti arhitekti un projektētāji, bija ieradušies arī vairāku būvfirmu pārstāvji.

Uzaicinātie lektori iepazīstināja klātesošos ar prezentācijām, kurās tika apskatīts ļoti plašs dažādu problēmu spektrs – sākot no nepieciešamās arhitektūras pieminekļu aizsardzības, ietverot dažādus veicamos aizsardzības pasākumus, līdz reālām metodēm nopietnu problēmu risināšanā, kad jau nepieciešams veikt rūpīgi izplānotus, sistemātiskus darbus, lai atjaunotu konkrētu pieminekli, ēku vai kādu tās daļu (piemēram, fasādi). Uzņēmums Remmers ir viens no Eiropas līderiem dažādu kultūras pieminekļu atjaunošanā, un regulāri ar savām izmantotajām metodēm, tehnoloģijām un materiāliem iepazīstina arī citus.

Remmers piedalījies daudzos izpētes projektos un objektos
Vēsturisku ēku un arhitektūras pieminekļu saglabāšanas jomā uzņēmumam Remmers uzkrāta ļoti liela pieredze. Savukārt pieminekļu uzturēšana neapšaubāmi ir būvju aizsardzības un atjaunošanas nozares „karaliskā disciplīna”. Tie, kuri spēj tikt galā ar grūtajiem arhitektūras pieminekļu uzturēšanas un restaurācijas uzdevumiem, turklāt ne tikai tehniskā ziņā, bet arī, ņemot

vērā daudzās materiālu un objektu īpatnības, varēs tikpat profesionāli atrisināt arī parastus uzdevumus citās jomās – fasāžu atjaunošanā, būvju hidroizolācijā, kā arī koksnes aizsardzībā.

Vairāk nekā 60 gadus strādājot pie daudziem nozīmīgiem objektiem visā Eiropā un sadarbojoties ar atzītiem speciālistiem no visas pasaules, uzņēmums Remmers ir uzkrājis daudz unikālu zināšanu un tehnoloģiju. Uzņēmums ir praksē apliecinājis savu kompetenci un savas produkcijas augsto kvalitāti, darbojoties izcilos arhitektūras objektos, starp kuriem var Eiropas minēt augstāko zvanu torni (161 m, Ulmas katedrālē), Ķelnes Domu, tirdzniecības centru „Steffl” Vīnē, Vasīlija Svētlaimīgā katedrāli pie Kremļa Sarkanajā laukumā, Maskavā, leģendāro tempļu kompleksu senajā pilsētā Angkorā un citur.
 

Remmers
Remmers Remmers
Remmers
Remmers Remmers
Remmers
Remmers Remmers
Remmers
Remmers Remmers
Remmers
Remmers Remmers
Remmers
Remmers Remmers

Restaurācija ir darbu komplekss ar individuālu pieeju
Lai varētu veikt sekmīgus arhitektūras pieminekļu un arī „parastu” ēku restaurācijas darbus, nepieciešams ņemt vērā daudzus faktorus, tādēļ tos nevar salīdzināt ar jaunceltņu būvniecību. Ja jaunu objektu būvniecība ietver pārorientēšanās un tehniskās optimizācijas iespējas, tad rekonstrukcijas darbi un aizsardzības pasākumi ir atkarīgi no jau esošiem risinājumiem. Tādēļ pirms darbu uzsākšanas nepieciešama rūpīga objekta apskate, informācijas apzināšana un esošo datu analīze, sākotnējās tehniskās dokumentācijas izpēte, kā arī rūpīga un profesionāla objektā ņemto paraugu izvērtēšana un analīze.

Panākumu pamatā ir plānveida darbs. Kļūdas šeit ātri vien var novest pie vērtīga kultūras mantojuma neatgriezeniskas zaudēšanas, tādēļ līdzās pastāvīgiem meklējumiem pēc jaunām vēsturiskā mantojuma saglabāšanas iespējām ar lielu rūpību un atbildību ir jāpievēršas arī tehnisko uzdevumu risināšanai un materiālu izvēlei. Lai nepieļautu šajā posmā nekādas kļūdas, uzņēmumā Remmers ir izveidots Specializētais projektēšanas birojs – būvinženieru birojs, kurš jau daudzus gadus sekmīgi risina jautājumus, kas saistīti ar darbiem vērtīgos un slavenos objektos.

Visu objektu bojājumu galvenais cēlonis ir ūdens
Ūdens un tajā izšķīdušo vielu iekļūšana būvmateriālu porās visbiežāk kļūst par galveno cēloni materiālu dēdēšanai. Ūdens klātbūtne izraisa virkni sarežģītu ķīmisko un fizikālo procesu, kas var novest pie materiālu korozijas un dēdēšanas. Ja nebūtu mitruma, kaitējums, ko izraisa, piemēram, sals, bioloģiskā un ķīmiskā korozija, nekad nesasniegtu tādus apmērus. Kaitīgi sāļi un mitrums kombinācijā ar mehānisko slodzi un/vai ķīmisko iedarbību izraisa porainu būvmateriālu bojājumus.
Ūdens būvmateriālos var nokļūt pa dažādiem ceļiem, tāpat arī korozijai var būt vairāki veidi – fizikālā, ķīmiskā un bioloģiskā, un, kopumā ņemot, sāļu un mitruma izraisīto bojājumu veidu ir ļoti daudz.

Lai kāds no tiem arī būtu bijis konkrētās ēkas bojājumu iemesls, visus gadījumus vieno viens faktors – nepieciešamība novērst bojājumu cēloņa tālāku iedarbību. Tādēļ, lai droši un ilgstoši aizsargātu ēku, kas spēcīgi cietusi no sāļu iedarbības, vispirms ir nepieciešams pārtraukt mitruma piekļuvi, veicot visus nepieciešamos pamatu un iekšējās hidroizolācijas darbus. Un šajā jomā Remmers piedāvā minerālo hidroizolācijas pārklājumu Multi-Baudicht 2K. Tas ir inovatīvs, universāls hidroizolācijas materiāls, kas nodrošina daudzfunkcionālu būvju hidroizolāciju, jo apvieno sevī plaisas nosedzošas minerālās hidroizolācijas suspensijas un ar polimēriem modificēta bitumena pārklājuma īpašības, tajā pašā laikā nesatur šķīdinātājus. Tā izmantošanai ir vairākas būtiskas priekšrocības, ko nodrošina minētā materiāla īpašības. Starp tām var minēt:

  • Pilnībā izžūst 18 stundu laikā bez plaisāšanas;
  • Ļoti elastīgs;
  • Nosedz plaisas ar platumu līdz 2 mm;
  • Piemīt izcila sasaiste ar visu veidu minerālām virsmām, metāla un koka virsmām un bitumena pārklājumiem;
  • Ērti uzklājams ar otu, špakteļlāpstiņu vai smidzināšanas iekārtu;
  • Ļoti izturīgs pret mehānisku slodzi;
  • Izturīgs pret salu un UV starojumu;
  • Var apmest un krāsot;
  • Sertifikāti visām lietošanas jomām.

Atsāļošanu un tīrīšanu nepieciešams veikt gandrīz vienmēr
Taču hidroizolācija ir tikai viena medaļas puse, jo ne mazāk svarīgi ir arī veikt pasākumus cīņai ar sāļiem un to daudzuma samazināšanai.

Līdzās mehāniskām metodēm, kas no pieminekļu aizsardzības viedokļa bieži vien ir nepieņemamas, un mazāk pielietotām ķīmiskajām metodēm kā efektīvs līdzeklis cīņai ar sāļu nogulsnējumiem tiek izmantota atsāļojošu komprešu metode. Ar atsāļojošo kompresi tiek „izvilkts” ievērojams daudzums sāļu, kuri kaitē būvei un ir uzkrājušies porainos materiālos. Arī Remmers liek uzsvaru uz atsāļojošo komprešu izmantošanu, jo tās ir apliecinājušas savu absorbcijas spēju un efektivitāti cīņā ar kaitējošiem sāļiem un ir pamatoti uzskatāmas par optimālu atsāļošanas līdzekli. Svarīga nozīme šeit ir kvarca smilšu aizstāšanai ar vieglu pildvielu, kam piemīt liela uzsūkšanas spēja.

Tāpat ir visai plaši izplatīts viedoklis, ka netīrumi, kas laika gaitā uz ēkas fasādes virsmas izveido „garoziņu”, var kalpot kā efektīva aizsargkārta, kura palīdz saglabāt zem tās esošo būvmateriālu. Taču tā nav taisnība. Netīrumu slānis, pateicoties tā lielajai iekšējai virsmai, darbojas kā spēcīgs mitruma, kā arī gāzveida piesārņojuma un citu netīrumu absorbents. Šis piesārņojums iesaistās ķīmiskā reakcijā ar būvmateriāla virsmu un paātrina tā sagraušanas procesu, turklāt šie procesi var darboties slēpti, nemanāmi, un kļūt redzami vien tad, kad jau nodarīta liela skāde. Līdz ar to virsmu attīrīšana ir nepieciešama, un tai ir gan tehniskie, gan estētiskie mērķi – novērst riska faktorus, kā arī atbrīvot objektu no vizuāli nepievilcīgiem netīrumiem.

Remmers piedāvā ne tikai ķīmiskās attīrīšanas produktu līniju, bet arī saudzējošas attīrīšanas metodes, piemēram, iekārtu Rotec, kā arī inovatīvu virsmu attīrīšanas metodi iekštelpām, kuras ietvaros tiek izmantots tīrīšanas līdzeklis Arte Mundit noņemamas lateksa plēves formā.

Katram attīrīšanas veidam ir jāatbilst galvenajam uzdevumam, proti, attīrīšanai ir jābūt maksimāli efektīvai un maksimāli saudzējošai. Ņemot vērā lielo attīrāmo virsmu un netīrumu veidu dažādību, piemērotākā attīrīšanas līdzekļa izvēle nereti ir ļoti sarežģīts jautājums. Tādēļ Remmers iesaka vispirms pārbaudīt dažādus potenciālos līdzekļus izmēģinājuma zonās, lai uz iegūto rezultātu pamata varētu pieņemt pareizo lēmumu.

Vairāk informācijas par ēku atjaunošanu, remontēšanu, aizsardzību un saglabāšanu:

SIA "Remmers Baltica"

K.Ulmaņa gatve 119, Mārupe,
Mārupes novads, LV-2167
Tālr.: 67 889 510
e-pasts: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
www.remmers.lv

Remmers
Remmers Remmers
Remmers
Remmers Remmers
Remmers
Remmers Remmers
Remmers
Remmers Remmers
Remmers
Remmers Remmers
Remmers
Remmers Remmers

 

Joomla SEF URLs by Artio


No mūsu facebook


 


No mūsu twittera


 

Re: arhitekta pakalpojumi https://t.co/oTQakxS6hS
About 8 hours ago
Re: Nopuvis sijas gals – ko var darīt? https://t.co/m8PHn1NTOm
About 12 hours ago
Re: Vai visi ķieģeļi zemē/ pazemē izšķīst? https://t.co/PuB0i7m7tz
About 12 hours ago


 

Http://www.Rezervesdalas24.LV

Aktuāla tēma

More Articles

Mēneša cilvēks

More Articles

Foto

More Articles

Komercinformācija

More Articles

Profesionāļu padomi

Jaunākais no diy.lv

Jaunākais no madeinbaltic.com

Top.LV
eXTReMe Tracker