PIRMIE SĒJAS DARBI

PIRMIE SĒJAS DARBIVēsma Dzintare, „K-rauta” dārza un telpaugu eksperte.

Lai gan ziema šogad vēl nav īsti sākusies, tomēr janvāra otrajā pusē jau varam sākt domāt par pirmajiem sēšanas darbiem.

Šogad gatavi stādi varētu būt vēl dārgāki nekā pērn. Bet jebkurš var iesēt pats un izaudzēt stādus, kurus vēlāk pārstādīt dārzā.

Ir zaļumi, kurus iespējams izaudzēt pilsētas apstākļos uz palodzes un vēl pirms vasaras sākuma baudīt pašaudzētus vitamīnus.

Janvāra beigās jāsēj visu, kas ilgi dīgst, piemēram, lobēlijas, petūnijas, begonijas, leduspuķes. No dārzeņiem sēj gurķus un tomātus, kurus vēlāk pārstādīs siltumnīcā.

Šoreiz aprakstīsim dažādus sēšanas un piķēšanas risinājumus, pieredzējušiem sējējiem šīs lietas ir sen zināmas, bet tiem, kas nolēmuši sākt sēt tikai šogad – kāds padoms var būt noderīgs.

Sēšana:

Jau šobrīd K-rauta veikalos pieejams viss nepieciešamais sēšanas darbiem. Janvāra beigās un februārī būs visplašākais sēklu klāsts, dažāda veida kastītes un podiņi sēšanas darbiem – sākot no pašiem klasiskākajiem un beidzot ar ļoti ērtiem un moderniem sēšanas risinājumiem.

Ieteicams būtu sēt, balstoties uz sējas un ražas avīzes padomiem. Tajā visas mēneša dienas iedalītas lapu, ziedu, augļu, sakņu vai pelēkajās dienās. Ko tas nozīmē? Lapu dienās jāsēj augi, kam izmantojamas lapas, piemēram, salāti, lapu pētersīļi. Ziedu dienās -puķes. Augļu dienā - visu, kam ēdamā daļa aug virs zemes - tomāti, gurķi, ķirbji, u.c. Sakņu dienā – redīsi, bietes, burkāni – visu, kam ēdamā daļa aug zem zemes. Pelēkajās dienās nav ieteicams sēt neko, reizēm arī sējējam ir jāatpūšas.
Šīs dienas ir labi zināt un ievērot, lai nesanāk, ka, piemēram, burkānam ir ļoti lekni laksti, bet pats dārzenis sīks... tikai tādēļ, ka sējējs burkānu zemē dēstījis lapu dienā.
Ja šāds kalendārs nav pieejams, tad var procedūru vienkāršot – augošā mēnesī sēj visu, kam raža virs zemes, dilstošā mēnesī tos, kam zem zemes.

Labāk sēšanai izvēlēties plastmasas kastītes, jo tās ir vieglākas nekā koka analogi - arī acij tīkamākas.

Kastīti piepilda ar kūdras substrātu, augsni samitrina.
Sējot jāievēro vairāki ieteikumi, viens no tiem ir: sēklu nedrīkst apklāt ar zemes daudzumu, kas pārsniedz 1/3 daļu no sēklas izmēra. Sīkās sēkliņas, piemēram, petūniju, begoniju, lobēliju, leduspuķu un seleriju ar augsni nepārsedz, tās pašas ar laiku iekārtosies sev ērtākajā augsnes daļā.

Otrs ieteikums. Sēklu dīgšanas procesā, mitrinot augsni labāk lietot smidzinātāju. Mitruma līmenis ir ļoti svarīgs – augsnei jābūt viegli mitrai, to nedrīkst ne izkaltēt, ne pārlaistīt – tuksnesī un purvā dīgtspēja ir vienlīdz slikta.

Ja grib iesēt tikai dažus stādus, var izmantot kūdras tabletes – tās jāizkārto plastmasas kastītē un katra jāaplej ar 100ml ūdens, pēc desmit minūtēm tabletes vietā būs izveidojies kūdras ”podiņš”, kurā var iedēstīt 1-2 sēklas. Šo „podiņu” var lietot tik ilgi, līdz saknītes spraucas ārā no kūdras. Lietojot tabletes, var izlaist piķēšanas posmu, jo tās viegli var pārstādīt podos.


PIRMIE SĒJAS DARBIPiķēšana:

Veikalos pieejami vairāki risinājumi – ir ražotāji, kas kūdras maisījumus sadalījuši pa posmiem – sēšanai, piķēšanai, stādīšanai. Katram nākošam posmam pievienota mazliet lielāka mēslojuma deva. Var izvēlēties arī dažādus augsnes bagātinātājus un apsakņošanās veicinātājus, piemēram, sliekkompostu, kūdras eliksīru un vitmīnu. Piķēt var kūdras vai plastmasas kasetēs. Kūdras trauciņus labāk izvēlēties, jo izmērcējot un iegriežot tā maliņas var pārstādīt ar visu trauciņu, vēlāk augsnē tas izšķīdīs. Šķīstošo trauku lietošana pasargā auga sakņu sistēmu, tā netiek traumēta pārstādot, kā tas var gadīties lietojot plastmasas podiņus. Vai tie būtu plastmasas, vai kūdras trauki – puķītes stādām mazākos, dārzeņus – lielākos.
Veikalos ir pieejami speciāli instrumenti piķēšanai – mazas lāpstiņas, grābeklīši un citi darbarīki smalko darbu veikšanai. Šie instrumenti palīdz sasniegt labāku rezultātu, jo auga sakņu sistēma netiek traumēta, izmantojot nepareizus darbarīkus.
Lietojiet etiķešu zīmītes, tās palīdzēs nesajaukt, kurā kastītē kas iesēts vai izpiķēts.

Par stādīšanu parunāsim, kad iesētais būs izdīdzis un izpiķēts!


PIRMIE SĒJAS DARBI

 

Līdzīgi raksti

Top jauns vizuālais tēls

Atzīmējot Vidzemes slimnīcas 40. dzimšanas dienu pērnā gada nogalē, tika prezentēts uzņēmuma...

Izsludini savu konkursu !


No mūsu facebook


 


No mūsu twittera


 

Re: Privātmājas būvniecības izmaksas https://t.co/OXuGO9rN9Z
39 minutes ago
Re: Privātmājas būvniecības izmaksas https://t.co/kzdB8N9w44
42 minutes ago
Re: Privātmājas būvniecības izmaksas https://t.co/bGfYhEv1NN
About an hour ago


 

 

Aktuāla tēma

More Articles

 

Mēneša cilvēks

More Articles

Profesionāļu padomi

More Articles

Komercinformācija

More Articles

Tērauda jumtu profili ir universāls materiāls, kas piemērots dažādiem objektiem, gan sabiedriskajā, gan privātajā sektorā. Profilētās tērauda...
Top.LV
eXTReMe Tracker