Jumta dārzs – nepieciešamība Latvijā un pasaulē

Mūsdienās cilvēki arvien vairāk savu laiku pavada akmens sienās, ielās, kas klātas ar asfaltu un mašīnās, kas veidotas no dažādiem dzelžiem un metāliem. Arvien vairāk cilvēks izjūt nepieciešamību pēc dabas, pēc kāda zaļa kociņa vai auga, bet pie mājas vai darba vietas nav zemes pleķīša, kur tos iestādīt. Tad ir jādomā par alternatīvām, kā savā atrašanās vietā veidot zaļu vidi, kur atslābināties no ikdienas. Viens no labākajiem risinājumiem tādā situācijā ir dārza jumti.

Jumta dārzs. Nepieciešamība

Kā stāsta SIA „Tagete” direktore Ilze Indriksone, zaļie jeb jumta dārzi ir uz jumta izveidoti dārzi, kuros var iestādīt dažādus augus, iesēt zāli vai pat audzēt kokus. „Mūsdienās pilsētās cenšas izbūvēt pēc iespējas lielāku apdzīvojamo platību, tādēļ mazāk vietas paliek apstādījumiem, līdz ar to dārza jumti ļauj izveidot zaļu vidi neiegādājoties klāt liekus zemes kvadrātmetrus, kas pilsētā ir ļoti dārgi, bet gan virs ēkas vai uz balkona, vai terases izveidot mini oāzīti pelēkās pilsētas vidū, kurā baudīt dabas tuvumu,” atklāj I.Indriksone. Jumta dārzi, ko pieskaita ekoloģiskām būvēm, ļauj ne tikai baudīt dabu, bet tie rada brīvu telpu atpūtai dārzā, ļaujot sajust citu atmosfēru – jumta dārzā netraucēs steigā skrejošie garāmgājēji un braucošās automašīnas, būs mazāk ikdienas trokšņu, varēs just brīvību un svaigāku gaisu (jo augstāks jumts, jo mazāks smago dūmgāzu procents gaisā). Jumta dārzi ir ne tikai komfortam, bet arī gaisa mitrināšanai, trokšņu un putekļu slāpēšanai pilsētā, arī siltumenerģijas taupīšanai – ziemā tas siltina māju, savukārt vasarā neļauj pārkarst telpām.

Ekstensīvie jumta dārzi

Pirms jumta dārza izvēles, nepieciešams pārbaudīt ēkas konstruktīvās slodzes – vai tās atļauj būvēt izvēlēto zaļo jumtu. Ja ēkas konstrukcijas ir pietiekoši drošas, lai izturētu dakstiņu jumtu, tad šī būve izturēs arī visvienkāršākā jumta dārza, ekstensīvā zaļā jumta slodzi. Šis jumta dārza veids ietver plānu izturīgu, sīku augu un zālaugu velēnu, kas var svērt no 60-100kg uz 1m². Ekstensīvos zaļos jumtus plaši būvē:
* lai ēkas veiksmīgāk iekļautu ainavā;
* lai nomaskētu tehniskas ēkas;
* vietās, kur no augstākiem stāviem paveras skats uz lielām jumtu plaknēm.

Latvijā šobrīd lielāki zaļie jumti ceļas Austrumlatvijas pašvaldību radošo pakalpojumu centram Rēzeknē, Brāļu Skrindu ielā 16, Saldus Mūzikas un mākslas skolai Avotu ielā 12A, kā arī tiek plānoti Latvijas Universitātes jaunajam korpusam Jelgavas ielā, Rīgā.

Intensīvie jumta dārzi

Savukārt, ja ēkas konstrukcijas atļauj un ir vēlme jumta dārzu izveidot lielāku, pieejami ir intensīvie jumta dārzi, kura slodze uz 1 m² var būt līdz pat 1500kg un vairāk. Šādos dārzos var izveidot pilnīgi visu: ceļus, solus, lielus krūmus un pat kokus. Parasti intensīvos jumta dārzus var būvēt, ja mājas konstrukcijai jau ir paredzēts jumta dārzs, tomēr tas nebūt nenozīmē, ka jumta dārzi ir paredzēti tikai tām mājām, kurām šie jumti bija ieplānoti pirms to celtniecības. SIA „Tagete” direktore stāsta, ka jumta dārzi ir izveidojami kā horizontāliem jumtiem, tā slīpiem. „Jumta dārzu var izveidot jebkādā slīpumā, pat uz angāra tipa mājas, ja to atļauj ēkas konstrukcijas. Patiesībā jumta dārzu var izveidot uz jebkuras plaknes,” atklāj Ilze Indriksone. Protams, ja mājas jumts ir slīps, tad jumta dārza izmaksas būs lielākas nekā zaļajam jumtam uz horizontālas plaknes, jo slīpajiem jumtiem, kas ir stāvāki par 30 grādiem, papildus jumta dārza konstrukcijai ir jāveido speciālas sistēmas un karkasi, lai drenāžas un substrātu „pīrāgs” ar visiem augiem nenoslīdētu no jumta. Publiskajā telpā tāds jumta dārzs šādā jumta slīpumā ir vērojams uz lielveikala „Olympia” jumta Rīgā. „Tagete”savulaik izstrādāja projektu atvērta parka daļai uz šīs ēkas jumta ar lieliem kokiem, taču šo projektu nerealizēja. 

Pēdējos piecpadsmit gados Rīgā taupot zemi parasti ierīko pazemes garāžas zem ēkām un to apkārtējās teritorijās. Tad nu garažu jumti kļūst par omulīgām dārzu teritorijām un celiņu sistēmu ap māju, kas saplūst ar pārējo teritoriju. Pēdējie šāda tipa jumta dārza apstādījumi, ko ierīkojusi „Tagete”, ir dzīvojamajā kvartālā starp Antonijas, Zaļo un Dzirnavu ielām Rīgā.

Jumta dārza konstrukcija

SIA „Tagete” direktore norāda, ka galvenā lieta, ko vajag nodrošināt būvējot zaļo jumtu, - mitruma neiekļūšana būvkonstrukcijā un ēkā, tādēļ nepieciešama nopietna hidroizolācija. Zem jumta dārza ieklāj īpaši drošu ēku hidroizolāciju, kurai pārklāj pretsakņu plēvi. Reizēm šīs hidroizolācija un pretsakņu īpašības tiek apvienotas vienā materiālā. Pēc šīm plēvēm iebūvē jumta drenāžas slāni, kurš pielāgots jumta dārza slodzei un mērķim. Drenāžu galvenā funkcija ir liekā ūdens ātra aizvadīšana no jumta. Zem augiem „Tagete” iesaka iebūvēt ūdens akumulējošās plates, kas uzņems sevī noteiktu daudzumu valgmes, pārējo ātri aizvadot drenāžā. Puķes un kokaugi ilgstoši tiks padzirdīti no šīs krātuves. Tad tiek klāts substrāts, jo jumta dārzam nedrīkst lietot parastu augsni. Te jāievēro specifiskas prasības, lai neaizsērētu drenāžas materiālu poras. Katrs uzņēmums sava substrāta sastāvu tur lielā noslēpumā. Vēl jumta dārzam svarīgs komponents ir granīta šķembu slānis. Tos saskaņā ar ugunsdrošības prasībām ieklāj gar visiem parapetiem un visām izbūvēm, kas ir uz jumta. Minimālais granīta šķembu joslas platums ir 40 cm. Jo augstāki augi, jo platākai šai šķembu kārtai jābūt. Un, protams, jumta dārzam ir nepieciešami augi, ko nu katrs izvēlas pats vai ļauj izvēlēties profesionāļiem.

Ierīkojot jumta dārzu svarīgi ir ievērot ES jumtu dārzu kvalitātes vadlīnijas, kamēr Latvijā vēl nav pieņemti savi standarti.

Rūpes par jumta dārzu pēc tās izveides

Pēc jumta dārza izveides ir divi varianti: par to turpina rūpēties SIA „Tagetes” darbinieki vai darbus šajā dārzā uzņemas saimnieki. Rūpējoties pašiem par to, noteikti ir jāseko līdzi drenāžu darbībai, mitruma līmenim dārzā, kā arī jāpievērš uzmanība, lai tur neieviestos nevēlami kokaugi. Ja ir ekstensīvais jumta dārzs, tad tā kopšana ir ļoti minimāla, praktiski tādas nav. Savukārt, intensīvajam jumta dārzam nepieciešamas profesionālas zināšanas, kas ievērojami atšķiras no parasta dārza uzturēšanas. Jumta dārzā vēlams ierīkot automātisko laistīšanas sistēmu.

Padomi par dārza jumtiem

Ilze Indriksone dod arī padomus cilvēkiem, kuriem jau ir šādi jumti, kā arī tiem, kuri par tādiem domā. Viens no svarīgākajiem padomiem ir, nedomāt par jumta dārziem kā parastiem dārziem, jo zaļajam dārzam ir citi kopšanas principi, mēslošanas principi.

Jumta dārza augi ir jāmēslo tā, lai tie augtu ļoti lēni un apstādījumi neprasītu drīzu un dārgu rekonstrukciju. Arī augu izvēle ir ļoti svarīga - ir jāpārzina augu sakņu īpašībās, lai neiestādītu augus, kuriem, piemēram, ir agresīvai vai liela sakņu sistēma. Tādēļ būtu vēlams pieaicināt profesionāļus, kuri nodarbojas ar jumta dārziem, lai vismaz pakonsultētos ar viņiem.

SIA „Tagete” direktore smejas, ka jebkurš cilvēks pats var uzbūvēt vienkāršu jumta dārzu, tikai sākumā to var izmēģināt, piemēram, uz suņa būdas vai virs akritumu konteinera mājiņas!

Raksts tapis sadarbībā ar SIA Tagete

Vairāk informācijas www.tagete.lv

 

Joomla SEF URLs by Artio


No mūsu facebook


 


No mūsu twittera


 

Re: Virtuves iekārtu izmaksas. https://t.co/oiV5m7GnDT
About 2 hours ago
Re: Granulu apkure ar siltuma akumulātoru! https://t.co/s7SZYAOEb8
About 3 hours ago
Re: Granulu apkure ar siltuma akumulātoru! https://t.co/ECuHhCg5hI
About 3 hours ago

There is no friend in list 

Http://www.Rezervesdalas24.LV

Aktuāla tēma

More Articles

Mēneša cilvēks

More Articles

Komercinformācija

More Articles

Profesionāļu padomi

Jaunākais no diy.lv

Top.LV
eXTReMe Tracker