Kā atbildīgi šķirota iepakojuma plēve un cita plastmasa var mazināt kaitējumu dabai?

Mūsdienās ir grūti ikdienu iedomāties bez plastmasas klātbūtnes. Pārtikas produktu trauciņi, polietilēna maisiņi, pudeles, dažāda iepakojuma plēve un neskaitāmas citas lietas katru dienu nonāk patērētāju grozos un pēcāk atkritumu poligonos, ilgtermiņā nodarot kaitējumu videi un cilvēka veselībai. Taču plastmasas negatīvo ietekmi ir iespējams samazināt. Vai zini, ar ko sākt?

Plastmasas pielietojums – veiksmes un neveiksmes stāsts
Plastmasa, atšķirībā no papīra un stikla vai metāla, patērētāju mājokļos ir ienākusi salīdzinoši nesen – gandrīz puse no šobrīd pasaulē esošās plastmasas tikusi saražota, sākot no 2000. gada.

Plastmasas pielietojums ir ļoti plašs. To izmanto daudzās sadzīves jomās, ražojot iepakojumu, piemēram:
• ikdienas patēriņam – polietilēna maisiņus, kur ielikt iepirkumus, ūdens un gāzēto dzērienu pudeles (katru sekundi cilvēki saražo ap 20 tūkstošiem jaunu plastmasas pudeļu), plastmasas traukus, kuros iepakot ēdienu utt.;
• transportēšanai – lai produkciju nogādātu līdz patērētājiem, vajadzīgs arī preču kopīgais iepakojums. Plastmasu izmanto uzglabāšanai un pārvietošanai nepieciešamo mucu, kastu, konteineru, kā arī plēves ražošanā;
• lauksaimniecībai – šajā kategorijā ietilpst, piemēram, skābsiena plēve vai ruļļu ietinamā plēve, kā arī cits liela apjoma lauksaimniecības iepakojums, kas nepieciešams saimniekošanas vajadzībām, taču atbilstoši neutilizēts var radīt postažu apkārtējā vidē;
• industriālajai ražošanai – pateicoties ūdensnecaurlaidībai un stabilitātei, plastmasas konteineri ir derīgi arī agresīvu ķīmisko vielu pārvietošanai vai uzglabāšanai.


Foto: Pixabay.com / mauriceangres

Lai gan plastmasa ir izturīga un var lepoties ar plašām lietojuma iespējām, tās lielākais pluss vienlaikus ir arī tās lielākais mīnuss. Plastmasa nesadalās dabiskā ceļā, un nepārstrādāta vēl ilgi paliks uz šīs zemes.

Lai apmierinātu dzīves līmeņa paaugstināšanās rezultātā pieaugošo pieprasījumu pēc plastmasas, tiek izmantoti pat 8% no pasaulē pieejamās naftas – neatjaunojamā dabas resursa, ar kura trūkumu var nākties saskarties nākamajām paaudzēm.

Plastmasas kalni okeānos un atkritumu poligonos
Plastmasas nodarīto kaitējumu videi iespējams saskatīt jau šobrīd. Vissāpīgāk to izjūt tieši dzīvnieku pasaule. No 100 miljoniem tonnu plastmasas, kas katru gadu tiek saražota, apmēram 10 miljoni tonnu nonāk okeānos.


Foto: Shutterstock.com

Piemēram, plastmasas atkritumu kalns, kas atrodams Klusajā okeānā starp Japānu un Ziemeļamerikas piekrasti aizņem 0,4% - 0,8% okeāna teritorijas – zīdītāju, putnu un zivju mājvietas. Lielākā daļa plastmasas šajā teritorijā, pateicoties okeāna straumēm, nonākusi tieši no sauszemes. Atkritumu salā uzkrātā plastmasa ir bīstama, jo:
• nogalina putnus un bruņurupučus, kuri uztver sīkās plastmasas daļiņas par barību. Turklāt šī bojāeja turpina ķēdīti – dzīvnieku ķermenim satrūdot, ar jau reiz apēsto plastmasu saindējas arī citas dzīvās radības;
• nonāvē roņus un citus jūras zīdītājus, kas mēdz sapīties tīklos un noslīkt. Kopumā okeānā uzkrājusies plastmasa katru gadu nogalina vairāk kā 100 tūkstošus jūras zīdītāju un ap miljonu ūdensputnu;
• sadalās mikroskopiskos plastmasas gabaliņos, kas pēcāk nonāk arī cilvēka ēdienkartē, tam patērējot piesārņotajā okeānā nozvejotās zivis. Pie tam pastāv uzskats, ka līdz 2050. gadam plastmasas daudzums okeānos pārsniegšot pat zivju daudzumu.


Foto: Pixabay.com / A_Different_Perspective

Līdzīgu kaitējumu apkārtējai videi nodara arī uz sauszemes esošā plastmasa. Atkritumu poligonos uzkrātie maisiņi un iepakojuma plēve kļūst par nāvīgu slazdu putniem un citiem dzīvniekiem, kas tajos sapinušies. Savukārt mežos un citviet izmestais plastmasas iepakojums var kļūt par nāves iemeslu meža zvēriem vai mājdzīvniekiem, kas barības meklējumos to apēd un saindējas.

Kā ierobežot plastmasas nodarīto kaitējumu?
Lai novērstu plastmasas radītās negatīvās sekas, par risinājumu jādomā laikus. Šobrīd plastmasas nodarīto kaitējumu iespējams ierobežot:
• samazinot patērētās plastmasas daudzumu – kad iespējams, izvēlies produktus, kas nav iepakoti plastmasā, tādējādi mazinot pieprasījumu pēc tās;
• atbildīgi šķirojot esošo plastmasu – īpaši svarīgi tas ir liela apjoma plastmasas izmantotājiem. Piemēram, lauksaimniecības nozarē, kur lauksaimniecības iepakojums – ruļļu ietinamā plēve vai skābsiena plēve ir neatņemama saimniecības sastāvdaļa.

Vides apsaimniekošanas uzņēmums Eco Baltia VIDE piedāvā plaša spektra atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus, tostarp lauksaimniecības iepakojuma savākšanu, kas klientiem pieejama bez maksas. Turklāt, nododot šo materiālu pārstrādei, iespējams saņemt arī Valsts Vides dienestā iesniegšanai nepieciešamo apliecinājumu par iepakojuma atbilstošu apsaimniekošanu.


Foto: Eco Baltia VIDE

Kā iepakojuma plēve un citi atkritumi tiek šķiroti un pārstrādāti?
Piesakoties lauksaimniecības atkritumu savākšanas pakalpojumam pie Eco Baltia VIDE, ir svarīgi, lai lauksaimniecības iepakojums – skābsiena plēve, ruļļu plēve u.c. – iespēju robežās būtu tīri no piejaukumiem un novietoti izvešanai pieejamā vietā.

Savāktā iepakojuma plēve, kā arī citi lauksaimniecībās materiāli vēlāk nonāk pārstrādes uzņēmumā, kur pārtop granulās un pēcāk jaunos produktos, piemēram:
• rūpnieciskajā tarā;
• atkritumu maisos;
• plēvēs;
• caurulēs;
• atkritumu konteineros utt.

Šis process palīdz ietaupīt resursus, kas būtu nepieciešami jaunu lietu ražošanai, kā arī samazina uzkrāto plastmasas atkritumu daudzumu.

Atbildīga atkritumu šķirošana ir pirmais solis, kā veicināt pozitīvas pārmaiņas! Izmanto iespēju un piesakies bezmaksas lauksaimniecības iepakojuma savākšanai, lai iepakojuma plēve un cita plastmasa kļūtu videi draudzīgāka! Vairāk informācijas par šķirošanas iespējām meklē Eco Baltia VIDE interneta vietnē!

 

Joomla SEF URLs by Artio


Notikumu kalendārs


Pir Ot Tr Cet Pie Se Sv
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

No mūsu facebook


 


No mūsu twittera


 

Re: Terases grīdas konstrukcija https://t.co/LpwAeGiJya
About 7 hours ago
Re: Lauku mājas siltināšana - kādi dokumenti https://t.co/hAyRc8IxWq
About 10 hours ago
Re: Terases grīdas konstrukcija https://t.co/mgu86w1HKk
About 11 hours ago


Http://www.Rezervesdalas24.LV

Notikumu kalendārs

Pir Ot Tr Cet Pie Se Sv
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Aktuāla tēma

More Articles

Mēneša cilvēks

More Articles

Foto

More Articles

Komercinformācija

More Articles

Profesionāļu padomi

Jaunākais no madeinbaltic.com