Latvija joprojām ceļā uz izpratni, ka modē ir jābūt drošām slēdzenēm

Daudziem Latvijā ir nācies ciest nelūgtu viesu ciemošanās rezultātā. Lauku mājās vēl nebūt ne tik senā pagātnē durvis vispār neslēdza, pietika aizlikt tām priekšā slotu, lai labi audzināti viesi saprastu, ka saimnieku nav mājās.

Taču mūsdienu pilsētās vecie likumi jau sen kā nestrādā. Citi laiki, citi tikumi… Bet dažreiz arī saimnieku nolaidība, aizmirstot aizslēgt dzīvokļa durvis, vai aprīkojot tās ar apšaubāmas kvalitātes slēdzeni. Viena daļa cilvēku, kas nereti pieraduši ne par ko pa īstam nerūpēties, pat mūsdienās nepievērš savu māju un dzīvokļu durvju slēdzenēm tām pienākošos uzmanību, labākajā gadījumā novērtējot tikai to ārējo veidolu.

Daudzi nenovērtē potenciālos draudus

Nesen Latvijā tikusi veikta aptauja 5 000 vidēji labi un labi situētās ģimenēs. Viens no jautājumiem aptaujā bija: „Vai interesējaties par savējo drošību?” Interesanti, ka visas 5 000 ģimenes uz šo jautājumu atbildēja apstiprinoši. Tiktāl būtu labi, jo tas tikai pierāda, ka drošība cilvēkiem ir svarīga. Neizpratni rada tikai tas, kāpēc ļoti daudzi cilvēki joprojām iegādājas nezināmas izcelsmes, lētas slēdzenes, kuras profesionālis var atmūķēt dažu sekunžu laikā. Tā ir veltīga naudas tērēšana un – lielā mērā – arī bezatbildīga rīcība. Nedrīkst aizmirst, ka naudu un citas materiālas vērtības, protams, ir grūti nopelnīt, taču daudzkārt grūtāk ir tās nosargāt.

Ar normālu slēdzeni aprīkotām jaunākās paaudzes dzīvokļa durvīm būtu jāspēj pasargāt mitekli no dažādu gadījuma zagļu (narkomānu, huligānu, klaidoņu utt.) ielaušanās, jo tiem parasti nav ne tehnikas, ne prasmes, ne pacietības durvis atmūķēt. Tādi parasti ielaužas tikai neaizslēgtos dzīvokļos, kas saimnieka nolaidības dēļ palikuši neaizslēgti, vai arī mitekļos, kas nav aprīkoti ar pietiekami drošām durvīm – tādām, ko var izgāzt ar pāris kājas spērienu palīdzību.
Bīstamāki ir apzināti zagļi, kas upuri noskata laikus un pēc tam izplāno savas darbības tā, lai varētu realizēt kādu savu „plānu”, kā aplaupīt noskatītā dzīvokļa īpašnieku. Savukārt vislielākos draudus rada profesionālo zagļu „cunfte”, kas gan ķeras pie darbiem reti, bet tad rīkojas kā rūdīti noziedznieki, kādi tie arī īstenībā ir. Lai pasargātu savus īpašumus no tādas raudzes „meistariem”, ar vienām standarta durvīm un slēdzeni vairs nepietiks, te jāsāk domāt par pastiprinātas drošības ārdurvīm, kas aprīkotas ar augstākās kvalitātes atslēgu.

Tas nenozīmē, ka vajag aprīkot durvis ar nez cik daudzām atslēgām, jo durvju izskats potenciālos zagļus var gan aizbaidīt, gan pievilkt – ja jau sargā, tātad ir ko laupīt. Augstākās raudzes zagļus tehniski būs grūti atturēt, tomēr viņi allaž rēķinās, cik liels laiks jāpavada, durvis atmūķējot, un vai risks un gaidāmais guvums būs tā vērts. Bet jebkura atslēga, un jo labāka, jo ilgāk, aizkavēs nelūgtos viesus no iekļūšanas jūsu mājoklī. Tādēļ labāk nemēģiniet ietaupīt naudu, pērkot lētākas slēdzenes, bet iegādājieties uzticamākas un drošākas durvju sargāšanas sistēmas. Mūsdienu tehnoloģijas šajā ziņā piedāvā plašas iespējas.

Likums durvju slēdzeņu drošību neregulē

Latvijā šobrīd diemžēl nav likumu, kas kontrolē slēdzeņu drošību, šeit ikviens var ievest savas slēdzenes, nesatraucoties, ka kāds pārbaudīs to atbilstību kaut kādiem standartiem. Tāpēc atliek vien cerēt uz pašu cilvēku sapratni, kuri izrēķinās, ka labas slēdzenes iegāde nozīmē daudz lielāku drošību un iespēju ekonomēt. Ja ēkai ir kvalitatīvas un drošas slēdzenes, mājas vērtība palielinās par aptuveni 10 %, bet apdrošinātāji dod līdz 50 % lielu atlaidi. Līdz ar to pamazām sākotnēji ieguldītais atmaksājas. Un nevar aizmirst vēl vienu būtisku lietu – cilvēkiem pārāk bieži svarīgas šķiet lietas – galdi, datori, telefoni, taču piemirstas, ka liela vērtība slēpjas arī informācijā. Ja uzņēmumam tiek nozagti ap 40 % informācijas, iespējams, mēneša laikā tas bankrotēs.

Slēdzeņu tirgotāji augstu vērtē Latvijas arhitektu un dizaineru darbu, viņi ir talantīgi cilvēki, viņiem ir svarīgi, kā lietas iekļaujas interjerā. Bieži vien interjeristi izvēlas interesanta dizaina rokturus, kas izgatavoti no alumīnija. Bet vai zināt, ka alumīnijs ir ļoti laba vide, kurā vairoties mikrobiem un slimībām? Sabiedriskā vietā šāds rokturis var izdarīt lielu kaitējumu cilvēkiem, Eiropā par alumīnija rokturu izmantošanu sabiedriskās vietās draud ļoti liels naudas sods. Pie mums visiem tas šķiet normāli.

Labākie slēdzeņu ražotāji ir ieguldījuši laiku un darbu, lai radītu veiksmīgus un drošus produktus – piemēram, veikaliem noderēs slēdzenes, kas darbojas dienas un nakts režīmos (vakarā pircēji varēs tikt ārā no veikala, bet netiks iekšā); lai nodrošinātu labāko risinājumu krīzes situācijā, palīdzēs sistēma, kurā ar vienas atslēgas palīdzību iespējams iekļūt visās telpās, bet ar citām atslēgām tikai atsevišķās, utt. Iespējas ir plašas, katram atliek vien izvēlēties piemērotāko!

Modei un drošībai jāiet rokrokā

Vēl kāds arguments par labu tam, lai galveno vērību pievērstu nevis modei dizaina ziņā, bet drošībai. Ja jums jāizvēlas starp skaistiem rokturiem, kas nedod nekādu garantiju, ka no rīta pie gultas nestāvēs nelūgtais "viesis", un drošību, ko izvēlēsieties? Fantāzija ir ļoti laba lieta, mode arī, bet šīs lietas slēdzeņu izvēlē nedrīkst būt svarīgākas par drošību.

Ir gadījumi, kad pilnīgi nemanāmi ir uzlauztas metāla durvis. Varat likt vislabākās un izturīgākās metāla durvis, bet, ja tām būs slikta slēdzene, no tā visa nebūs nekādas jēgas. No otras puses – pirmajos stāvos daudzi cilvēki liek logiem priekšā restes, izvēlas metāla ārdurvis. Tāds risinājums ir kā bumba ar laika degli – ugunsgrēka gadījumā šādā dzīvoklī nebūs iespējams iekļūt ugunsdzēsējiem. Šādos gadījumos ir jādomā par to, lai slēdzene būtu droša, bet tajā pašā laikā nepieciešams nodrošināt iespēju iekļūt ēkā krīzes situācijā.

Pateicoties mūsdienu attīstītajām tehnoloģijām, dažādas mehāniskās slēdzenes ir vislabākais veids, kā radīt drošību un aizsargāties pret nevēlamu viesu apciemojumiem – novērošanas kameras var aizsegt un nolikt priekšā nekustīgu bildi, apsardzes darbiniekus var apmānīt vai piekukuļot, taču slēdzeni diezin vai kādam izdosies apmānīt. Eksistē arī dažādas paaugstinātas drošības detaļas, ar ko tiek aprīkotas modernas mehāniskās slēdzenes. Starp tādām detaļām var minēt slēdzenes uzlikas ar caurejošām metāla skrūvēm, cilindra aizsardzības bruņu uzliku, pretizcelšanas aizsardzības plāksnes, atslēgu cilindrus ar paaugstinātu sarežģītību, tāpat eksistē arī citi tehniskie risinājumi.

Līdz ar to gribas izteikt cerību, ka ar laiku mēs pārliecinoši varēsim apgalvot, ka modē ir drošība. Pašlaik vēl esam tikai ceļā uz to.

 

Joomla SEF URLs by Artio


No mūsu facebook


 


No mūsu twittera


 

Re: Vai kādam ir majaslapa/blog? https://t.co/FSU4GX9u0p
About 8 hours ago
About 18 hours ago
About 18 hours ago


 

Http://www.Rezervesdalas24.LV

Aktuāla tēma

More Articles

Mēneša cilvēks

More Articles

Foto

More Articles

Komercinformācija

More Articles

Profesionāļu padomi

Jaunākais no diy.lv

Jaunākais no madeinbaltic.com

Top.LV
eXTReMe Tracker