Leģendārā VEF kultūras pils ir būvēta gandrīz deviņus gadus (no 1951. līdz 1960. gadam) un pusgadsimta laikā tā vēl aizvien nav piedzīvojusi nevienu kapitālo remontu. Par spīti tam, tā ir Rīgas pašvaldības iestāde un ēka arhitektūras piemineklis, savukārt tās iekšējais plānojums un piecu telpu interjers – valsts nozīmes mākslas piemineklis.

Daudzus gadus VEF Kultūras pils bija lielākā kultūras iestāde Latvijā, zem viena jumta apvienojot vairāk nekā 50 radošos kolektīvus, studijas un interešu klubus, kuros kopā darbojušies ap 3000 cilvēkiem – gan pirmskolas vecuma bērni, gan pensionāri.

Un pirms gada, 2016. gada maijā sākās vērienīga rekonstrukcija un vēsturiskās ēkas restaurācija. Pēc Rīgas domes Īpašuma departamenta pasūtījuma VEF kultūras pils rekonstrukcijas un restaurācijas darbus veic SIA “VELVE”, pēc iespējas uzsverot fasādes dekoru, kas tiks aprīkots ar nakts apgaismojumu, saglabājot vēsturiskos elementus un oriģinālos krāsu risinājumus.

Kopš darbu uzsākšanas pagājušā gada maijā, ir paveikti apmēram 47 % no projektā paredzētajiem būvdarbiem. Veikti visi demontāžas darbi, kā arī galvenie jumta seguma izbūves darbi. Ir uzsākta jauno starpstāvu pārsegumu izbūve (kopā apmēram 450 m²), kas sākotnēji nebija paredzēta, jo uzsākot demontāžas darbus tika konstatēta to neapmierinošā nestspēja un neatbilstība ugunsdrošības normatīvu prasībām. Pašreiz ir pilnībā pabeigta bēniņu pārseguma izbūve un uzsākta bēniņu stāva jumta un sienu plakņu siltināšana. Ir pabeigta arī jaunā pagrabstāva izbūve un pēc pārseguma atveidņošanas tiks uzsākti iekštelpu un inženierkomunikāciju izbūves darbi.

Pagrabstāva telpās tiks ierīkotas papildus tualetes, tajā skaitā arī cilvēkiem ar kustību ierobežojumiem. Kultūras pils beidzot būs pieejama cilvēkiem ratiņkrēslos. Viņiem tiks izveidota atsevišķa ieeja, savukārt zālēs ierīkotas īpašas vietas.

Ēkas galvenajai ieejas fasādei tiek veikta granīta kāpņu balstījuma izbūve, jo, demontējot ēkas galvenās ieejas pakāpienus, tika konstatēts, ka zem pakāpieniem nav nesošo konstrukciju un granīta pakāpieni balstās tikai uz smilts pabēruma. Papildus tiks nostiprinātas granīta un cokola apdares plāksnes pie VEF Kultūras pils galvenās ieejas.

Savukārt granīta pakāpieni un pie ieejas esošās lielās laternas tiek restaurētas un atjaunotas restauratoru darbnīcās. Pārējo fasādes sienu apdares darbi tiks uzsākti, iestājoties siltajam laikam. Pirms ēkas galvenās ieejas un rotondu kolonnu restaurācijas uzsākšanas, tika veikta kolonnu esošā apmetuma tehniskā un ķīmiska sastāva izpēte, pieaicinot tehniskos speciālistus. Pēc atzinuma saņemšanas, ir pieņemts lēmums veikt esošā apmetuma demontāžu un jaunas apmetuma apdares kārtas izbūvi.

Gandrīz visā VEF Kultūras pils ēkā notiek arī plaši restaurācijas darbi. Ir pabeigti Kamerzāles sienu remonta un restaurācijas darbi un telpu sagatavo krāsošanas darbu veikšanai. Lielajā zālē ir restaurēti griesti un to dekori, atjaunoti un restaurēti skatuves dekori, veikta to pirmreizējā krāsošana. Turpinās sienu un balkonu apdares un restaurācijas darbi. Galvenajās kāpņu telpās notiek sagatavošanās restaurācijas darbu veikšanai, bet foajē un pieguļošajās telpās notiek esošās apdares noņemšana un dekoru attīrīšana. Restauratoru darbnīcās notiek durvju, radiatoru un lustru restaurācijas un atjaunošanas darbi, lai šie elementi varētu atgūt savu sākotnējo izskatu.

Interesants risinājums atrasts logiem, kas tiks pilnībā atjaunoti 2017. gada maijā. Tiks uzstādīti dubultie logi: no ārpuses tiks restaurēti vecie koka logi, no iekšpuses tiks uzstādīti stikla pakešu logi, kas ēku padarīs energoefektīvāku.

Restaurācijas darbu laikā veikti interesanti atradumi: būvniecībā izmantoti ne tikai tradicionālie būvmateriāli, bet arī būvgruži, kas radušies Melngalvju nama un Pētera baznīcas bombardēšanas laikā.

Tas, ka kultūras nams ir arhitektūras piemineklis, nedod lielu brīvību iekšējās apdares krāsu izvēlē. Tāpēc krāsa tiks saglabāta. Taču vēl padomju laikos iekšējās sienas un kolonnas bieži tika pārkrāsotas, tāpēc restauratoriem darba laika ir atklājušies visdažādākie toņi. Piemēram, tika noskaidrots, ka otrā stāva kolonnām bijis marmora segums, kas mazliet atgādina “militāru” krāsojumu. Visticamāk, tas netiks saglabāts.

Būvdarbu veikšanas laikā ir konstatēti vairāki trūkumi un defekti, kuru novēršana paredz papildus neplānotu darbu veikšanu. Būtiskas nepilnības tika konstatētas esošo pārsegumu nestspējā un to neatbilstībā ugunsdrošības prasībām, tāpēc visi pārsegumi ēkā tika izbūvēti pilnībā no jauna. Veicot esošo koka grīdu konstrukciju stāvokļa novērtējumu, tika pieņemts lēmums izbūvēt sausā betona grīdas, kas kopumā ir ~ 3000 m². Ir mainīta arī Lielās zāles un balkona pakāpienu konstrukcija, ņemot vērā esošo pakāpienu neapmierinošo stāvokli.

Galvenie darbi tagad tiek koncentrēti uz kultūras nama galveno zāli. Pēc restauratoru vārdiem, tajā tiks saglabāti visi elementi – arī balkonu kokgriezumu līstes un griestu nestandarta dekors. Krāsa tiks saglabāta tā pati – pelēcīga ar zaļu nokrāsu, kā arī būs daudz koka. Lielas pārmaiņas piedzīvos skatuve, kas netiks palielināta, bet kļūs mūsdienīgāka gan apgaismojuma, gan akustikas ziņā.

Tiks saglabāts iepriekšējais skatītāju vietu skaits – 805. Lieta tāda, ka mazāks vietu skaits neļautu kultūras namam rīkot lielākus izklaidējošus pasākumus. Savukārt restaurētās zāles uzdevums ir kļūt par uzstāšanās vietu ne tikai VEF deju un muzikālajiem kolektīviem, bet arī pasaules līmeņa māksliniekiem.

Ir jau izvēlēti skatītāju krēsli – ergonomiski, ar izšūtiem zelta numuriem uz atzveltnēm, kurus ir grūti nepamanīt pat tad, ja esi nokavējis koncertu vai izrādi, un meklē savu vietu.  Šo krēslu izgatavotājs ir Itālijas uzņēmums “True Design SRL”, kam ir liela pieredze teātra krēslu un skatuves aizskaru izgatavošanā. Uzņēmums ir izgatavojis krēslus un aizkarus operai “La Scala” Milānā, muzikālajam teātrim Florencē, teātrim “Gerolamo” Milānā, kā arī teātrim Sjennā. Šī uzņēmuma ražotie krēsli ir uzstādīti arī Latvijā - kultūras pilī “Ziemeļblāzma” un M. Čehova Rīgas krievu teātrī.

Izmēģināt jaunos krēslus skatītāji jau varēs šī gada novembrī, uzreiz pēc kultūras pils svinīgās atklāšanas. Pirmie pasākumi jau ir ieplānoti. Atlicis vien sagaidīt, kad tiks uzsākta biļešu tirdzniecība.

 

riga.lv

 

 

Joomla SEF URLs by Artio
Notikumu kalendārs


Pir Ot Tr Cet Pie Se Sv
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

No mūsu facebook


 


No mūsu twittera


 

Re: Pamati - FIBO vs betona https://t.co/y3apcch6AF
About 4 hours ago
Re: Pamati - FIBO vs betona https://t.co/fRXDt10Xq7
About 5 hours ago
Re: Pamati - FIBO vs betona https://t.co/L7b6BuYBE5
About 6 hours ago

There is no friend in list 

Http://www.Rezervesdalas24.LV

Notikumu kalendārs

Pir Ot Tr Cet Pie Se Sv
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Aktuāla tēma

More Articles

Mēneša cilvēks

More Articles

Foto

More Articles

Komercinformācija

More Articles

Profesionāļu padomi

Jaunākais no madeinbaltic.com